مهرماه؛ آغازی برای موفقیت(بخش دوم)

خواب مناسب داشته باشید
در بین بسیاری از دانش‌آموزان سال چهارم، این ذهنیت غلط وجود دارد که برای جبران عقب افتادگی درسی خود باید ساعات مربوط به خواب را به مطالعه و درس خواندن اختصاص دهند؛ به همین دلیل، آنها بسیاری از مواقع دچار کمبود خواب هستند.  این افراد در طول روز خسته و کسل هستند  و  روز خود را بدون داشتن انرژی کافی هدر می‌دهند. در واقع انجام این کار نه تنها به دانش‌آموزان کمکی نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود که تمرکز کافی در سر کلاس درس نداشته باشند و بازدهی آنها تا حد زیادی پایین بیاید.
 
  بر اساس آزمایشی که محققان آمریکایی روی موش‌ها انجام داده‌اند، کم خوابی موجب افزایش ترشح هورمون استرس کورتیکوسترون و کاهش تولید سلول‌های مغزی می‌شود. امروزه ثابت شده است که یکی از عوامل بسیار مؤثر در موفقیت درسی دانش‌آموزان، بخصوص در شب‌های امتحان، داشتن خوابی مناسب و کافی است؛ زیرا خواب، فراگیری و حافظه را تقویت می‌کند، انرژی لازم  را در طول روز فراهم می‌نماید و کمک می‌کند تا مغز ما حداکثر کارآیی را در حین درس خواندن داشته باشد. به این مساله تمامی داوطلبان، بخصوص در شب قبل از برگزاری کنکور  سراسری، اذعان دارند و تلاش می‌کنند تا خوابی آرام و مناسب در این شب داشته باشند.
 
powerful-reasons-to-start-online-business-300x300

با تغذیه مناسب از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کنید
یک متخصص بیماری‌های عفونی، درباره نوع تغذیه دانش‌آموزان برای شروع سال تحصیلی، می‌گوید: مصرف شیر، مایعات و غذاهایی که کالری مناسبی به دانش‌آموزان می‌دهد بسیار مهم است؛ زیرا  این مواد غذایی، فاکتورهایی هستند که می‌توانند مقاومت بدن را بالا‌تر ببرند و از بروز بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کنند. همچنین خرید مواد غذایی از فروشندگان دوره گرد موجب بروز بیماری­های اسهالی می‌شود.
 
در ضمن حتماً صبحانه را باید در وعده‌های غذایی خود بگنجانید. بسیاری از داوطلبان کنکور به وعده غذایی صبحانه اهمیت نمی‌دهند و  به خوردن یک فنجان چای یا قهوه و مقداری بیسکویت اکتفا می‌کنند. صبحانه نامناسب، خود موجب افزایش میزان استرس می‌شود. نان و عسل، کره بادام زمینی، غلات کامل  و یک لیوان شیر می‌توانند از جمله صبحانه‌های مناسب باشند.
 
بیماری‌های شایع دوران مدرسه را جدی بگیرید

بیماری‌های شایع در ابتدای فصل پاییز و به هنگام بازگشایی مدارس شامل دو گروه می­شوند: یکی  بیماری‌های عفونی قابل انتقال مانند: سرماخوردگی‌، گلو درد چرکی، آنفلوآنزا و اوریون، و دیگری بیماری‌های گوارشی مانند: اسهال که در دو نوع ویروسی یا میکروبی در بین دانش‌آموزان شایع می­شود. در این میان، برخی از بیماری‌های انگلی مانند انگل شیاربیا به صورت فرد به فرد قابل انتقال است و ممکن است که در صورت رعایت نکردن بهداشت، فرد تا چند ماه اسهال داشته باشد؛

از همین رو، رعایت بهداشت دست بسیار لازم بوده و استفاده از صابون فردی برای دانش‌آموزان بهتر است و می‌تواند از بروز بیماری‌های گوارشی پیشگیری کند؛ در ضمن لازم است که دانش‌آموزان از لیوان و دستمال شخصی در مدارس استفاده کنند و در برابر بیماری‌هایی که با واکسن قابل پیشگیری هستند، در طول سال واکسینه شوند. 

 

منبع:پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.