مهم‌ترین حاشیه ، اصل اصلی!

سلام

در مقالات گذشته گفته‌ بودیم که در کنار درس‌خواندن و فعّالیّت‌های مطالعاتی عوامل ریز و درشت دیگری هم وجود دارند که مستقیم و غیر مستقیم بر کاری که انجام می‌دهید تأثیرگذار هستند.یکی از همین کارهای درشت و مستقیم ماجرای شیرین و دوست  داشتنی خواب است. برخی فکر می‌کنند خواب ، کاری اضافه است. به همین دلیل هرگاه نیازمند صرف وقت بیش‌تر برای کاری هستند ، از ساعات خواب می‌کاهند. 

خوب است نکات مفیدی را در مورد ساعات مختلف شب بدانید تا پی‌ببرید خواببه‌عنوان یک  نیاز طبیعی بدن تا چه میزان می‌تواند در فرآیند یادگیری ـ که سخت به دنبال آن هستید ـ تأثیرگذار باشد.

index

ساعت 21 تا 23 زمانی برای از بین بردن موادِّ سمی و غیر‌ضروری بدن است که این عملیات توسط آنتی اکسیدان ها انجام می‌شود. در این ساعت بهتر است بدن در حال آرامش باشد.

ساعت 23  تا 1 بامداد: عملیات از بین بردن مواد سمی در کبد ادامه پیدا می‌کند و این زمانی است که باید در خواب عمیق باشید.  ساعت 1 تا 3: عملیات سم زدایی در کیسه‌ی صفرا و در حین خواب عمیق صورت می‌پذیرد.

ساعت 3 تا 5 صبح: زمانی است که ریه با عملیّات سم زدایی درگیر است. سرفه‌های شدید و یا عطسه‌های مداوم در این ساعت ناشی از همین عملیّات است.

نکته‌ی فوق‌العاده مهم این که از نیمه‌های شب تا حدود ساعت 4 بامداد عملیّات خون سازی در مغز استخوان انجام می‌گیرد. فعّال بودن مغز در این زمان ، فرآیند خون سازی را با کندی و تأخیر مواجه خواهد کرد.

حالا با این اوصاف متوجّه می‌شوید که اوّلاً دیر خوابی و کم‌خوابی تا چه میزان می‌تواند فرآیندهای طبیعی بدن را با مشکل جدی روبه‌رو سازد. ثانیاً چرا صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی به‌شمار می‌رود.پس اگر خواهان موفّقیّت هستید ، لطفاً طبیعی باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.