مهندسی منابع مطالعاتی

یک نیمسال از سال تحصیلی جدید گذشت و شما در طول این ترم از کتاب‌ها و منابع مطالعاتی متفاوتی استفاده کردید.استفاده از برخی از این منابع کمک آموزشی برای‌تان مفید بوده و به پیشرفت شما در امتحانات و آزمون‌های آزمایشی کمک کرده است. تعدادی از این کتاب‌ها هم بوده‌اند که شاید تأثیر چندانی در پیشرفت شما نداشته‌اند.حال که یک نیمسال و چندین آزمون گذشته است مسلماً می‌توانید کتاب‌های‌تان را دسته‌بندی کنید و مفیدترین و بهترین آن‌ها را برگزینید.

وجود چندین کتاب و دی وی دی آموزشی و تستی برای یک درس در قفسه‌ی کتاب‌های‌تان نه‌تنها برای‌تان مفید نخواهد بود بلکه شاید شما را با مشکلات و مسائلی روبه‌رو کند که خوشایند شما نیست. از جمله‌ی این موارد ناخوشایند این است که وجود چندین منبع برای یک درس در کتابخانه‌تان باعث می‌شود در زمان مطالعه‌ی آن درس، ذهنیت شما این باشد که برای یادگیری بهتر این درس موظف هستید تمام مطالب موجود در همه‌ی کتاب‌ها را مطالعه کنید و به تمام سؤالات این کتاب‌ها پاسخ دهید که این روش کاملا اشتباه است.

WrongWaySign

اما هنگام عملی کردن این هدف‌گذاری متوجه خواهید شد این کار به زمان بیش‌تری نیاز دارد و باعث می‌شود نتوانید به مطالعه‌ی درس‌های دیگر بپردازید و از برنامه‌ ریزی درسی ای که برای خود دارید کمی عقب بیفتید. در این زمان شما مجبور خواهید شد که برای مطالعه‌ی درس‌های دیگر و عقب نماندن از برنامه‌ای که برای خود دارید مطالعه‌ی این کتاب‌ها را نصفه و نیمه رها کنید و بدین ترتیب از کیفیت مطالعه شما به میزان قابل ملاحظه ای کاسته خواهد شد.

روز آزمون وقتی به عملکرد هفته‌ های قبلتان می‌نگرید تا برای هفته‌ی جدید برنامه‌ریزی کنید به یاد خواهید آورد که مطالعه‌ی تعدادی از کتاب‌های‌تان نیمه‌کاره باقی مانده و این امر شما را دچار استرس و آشفتگی می‌کند و اجازه نمی‌دهد برای هفته‌ی جدید بطور اصولی و منطقی برنامه‌ریزی کنید.

شما وقتی برای یادگیری یک مبحث چندین کتاب را مطالعه می‌کنید و به سؤالات چندین کتاب پاسخ می‌دهید متوجه می‌شوید که مطالب این کتاب‌ها تا حدودی نزدیک به هم هستند و مطالعه‌ی همه‌ی آن‌ها در عین این‌که برای‌تان مفید نیست، وقت‌گیر هم هست و می‌تواند وقت و انرژی بسیار زیادی از شما بگیرد و شما انرژی کافی برای مطالعه‌ی همه‌ی درس‌ها نداشته باشید.

پس بهتر است برای شروع ترم جدید نگاهی مجدد بر منابع مطالعاتی خود بیندازید و کتاب‌ها و منابع آموزشی مفیدو مؤثر در پیشرفت‌تان را که به منزله‌ی دوست خوب شما هستند، گلچین کنید و بقیه‌ی کتاب‌ها را از قفسه‌ی کتاب‌های خود حذف کرده و با ذهنی شفاف‌تر نیم‌سال دوم را آغاز کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.