موتوري به نام انگيزه(بخش چهارم)

در سه بخش پیشین از این سلسله مقالات سه راهکار برای ایجاد و تقویت انگیزه در بازه زمانی آمادگی برای کنکور یعنی داشتن هدف،زبان گردانی و شوخی با کتاب را مورد بررسی قرار دادیم.در این بخش به بیان چهارمین عامل موثر در این زمینه یعنی تمرکز بر روی هدف نهایی می پردازیم.

4- به لذت هاي نهايي توجه کنيد، نه دشواري هاي مسير
 
براي شروع هر کار بايد اين نکته را قبول کنيد که دشواري هايي در مسير وجود دارد و بايد حداکثر تلاش خود را بکار بگیرید تا به اهداف خود و آنچه برايتان لذت بخش است، برسيد. پذيرش دشواري مسيري که در پيش داريد، شما را براي مقابله با سختي‌هاي راه و پيشرفت آماده مي‌کند.
 
motivational-quotes-Difficulties-in-your-life-don’t-come-to-destroy-you-but-to-help-you-realize-your-hidden-potentia-.

هر کاري که ما به انجام آن مبادرت مي‌کنيم، حتماً بسته به نوع کار، سختي‌ها و مشکلاتي را با خود به همراه دارد. اگر شما اين موضوع را قبول نکنيد که در مسير راه آمادگي براي کنکور ممکن است که دچار سختي شويد يا مجبور شويد که از بسياري از کارهاي مورد علاقه خود در اين مدت صرف‌نظر کنيد، حتماً انگيزه خود را از دست خواهيد داد و نخواهيد توانست بخوبي قدم در راه گذاشته و پيشرفت کنيد.
 
اين موضوع، بخصوص در ابتداي کار و تا وقتي که به اصطلاح کارهايتان به روال نيفتاده است، ممکن است براي شما سخت و دشوار باشد؛ پس حتماً و براي اينکه انگيزه خود را از دست ندهيد، به دشواري‌ها به عنوان يکي از جذابيت هاي رسيدن به هدف نهایی فکر کنيد و نه موانعي که بر سر راه شماست و شما توان مقابله با آن را نداريد.
 
اگر بايد روزي 40 صفحه مطالعه کنيد، فکر خود را به رنج روزي 40 صفحه مطالعه کردن متمرکز نکنيد؛ بلکه به لذت‌هاي نهايي که نصيبتان مي‌شود، توجه کنيد. آنچه شما را به تلاش پيگير و مستمر وا‌ مي‌دارد، ميل به جذب لذت‌هاست.
 
کساني از کوه بالا مي روند و قله را فتح مي‌کنند که لذت رسيدن به قله را در ذهن خود بپرورانند. اين افراد در طول مسير هرگز به دشواري راه نمي‌انديشند؛ بلکه خود را در آن بالا مجسم مي‌کنند و به اين فکر مي‌کنند که از آن بالا همه چيز زيباست.
 
همين شور و شوق ذهني باعث مي شود که آنها براحتي، دشواري مسير را بپذيرند و پيش بروند؛ حال آنکه اگر آنان، تمام ذهنشان را معطوف به دشواري مسير مي‌کردند و مدام به اين فکر مي‌کردند که چقدر تا پايان راه باقي است، اين رنج که در ذهنشان مجسم مي‌شد، بسرعت آنها را خسته مي‌کرد و از ادامه مسیر باز می داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.