موثرترین عادت‌های مطالعه (4)

خلاصه‌برداری کنید.

اغلب دانش‌آموزان و به ویژه داوطلبان کنکور به ای اصل مهم و کلیدی پی برده اند که داشتن سبکی خاص برای خلاصه‌نویسی، کمک زیادی به یادگیری نکات مهم درس‌ها می‌کند.

آن‌ها متوجه این موضوع مهم شده‌اند که کنار هم قرار دادن مفاهیم مرتبط و مشابه، به خاطر سپردن مطالب را بسیار آسان می‌کند. باید به این نکته توجه کنید که خلاصه‌نویسی زمانی به عنوان یک ابزار آموزشی به شما کمک می‌کند که مطالب را با بیان خودتان و با یک ساختار خاص (مثلاً به صورت نمودار درختی یا استفاده از رنگ‌های مختلف در خلاصه‌نویسی) انجام دهید.

po

هر کس در خلاصه‌برداری شیوه و روش خاص خودش را دارد؛ بنابراین زمانی که از روی خلاصه‌برداری‌ها و جزوه‌های دیگران کپی می‌کنید، حداقل سعی کنید مطالب را با بیان خودتان بازنویسی کنید. در غیر این صورت در جلسه‌ی امتحان، در به یاد آوردن مفاهیم دچار مشکل خواهید شد. خلاصه‌برداری‌های شما باید حاوی رئوس مطالب، نکات مهم و کلیدی و فرمول‌ها باشد. نوشتن مطالب بدیهی و غیر ضروری و نیز مطالبی که ملکه‌ی ذهن شما هستند فقط وقت و انرژی شما را هدر می‌دهد.

یکی دیگر از روش‌هایی که به شما در به خاطر سپردن مطالب کمک می‌کند، استفاده از حواس مختلف در مطالعه است. می‌توانید مطالبی را که نیاز به حفظ کردن دارند با صدای بلند بخوانید و با تمرکز بر صدای خودتان، با سرعت بیش‌تری درس‌ها را یاد بگیرید و به خاطر بسپارید.

زمانی که فرصت برای مطالعه‌ی حجم زیادی از مطالب بسیار کم است، خلاصه‌برداری‌ها به کمک شما می‌آیند و می‌توانید در مدت کوتاهی تمام مفاهیم کلیدی و مورد نیاز را جمع بندی و مرور کنید.

پس حتماً خلاصه‌برداری کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.