موسیقی و مطالعه

حتما شما هم بارها این مطلب را شنیده اید که تحقیقات نشان داده است که موسیقی ملایم و آرام بخش و بدون کلام توانایی یادگیری را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می دهد و به همین دلیل خیلی از شما به خاطر برداشت نادرستی که از این نتیجه کرده اید، به هنگام مطالعه به موسیقی گوش می دهید.

اما برخلاف تصور شما باید بگوییم که گوش کردن به موسیقی همزمان با مطالعه یعنی یک عامل حواس پرتی بسیار کارآ و مۆثر را دراختیار ذهن گذاشتن.

audiobooks-headphones-colourful

 

اما قبل از آن لازم است متذکر شویم موسیقی زمانی چنین تأثیری دارد که شما با تمرکز حواس به آن گوش فرا دهید و هنگام مطالعه و درس خواندن شما باید بر مطالب کتاب متمرکز باشید و ذهن نمی تواند در یک آن بر دو موضوع تمرکز داشته باشد.

در نتیجه وقتی شما هنگام مطالعه برای خود موسیقی پخش می کنید، یا توجه شما معطوف به موسیقی است ( که در این صورت کلاً حواستان از مطالعه پرت شده است ) یا توجه شما معطوف به مطالب درسی است ( که در این صورت متوجه موسیقی نیستید و درنتیجه موسیقی، آن تأثیرات را برشما نخواهد گذاشت و مهم تر از همه این که یک عامل حواس پرتی قوی خواهد شد.)

البته این نکته مهم را بخاطر داشته باشید که موسیقی آرام و بدون کلام قبل ازمطالعه به آرامش ذهنی شما کمک می کند و توان یادگیری شما را افزایش می دهد چرا که آرامش موجب ایجاد خلأ ذهنی می شود.

بعد ازمطالعه هم گوش دادن به موسیقی آرام و بدون کلام، خوب و مۆثراست اما به هیچ عنوان:

1. همزمان با مطالعه، به موسیقی گوش نکنید.

2. ازگوش دادن به موسیقی های تند بپرهیزید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.