موقع درس خواندن خسته میشید؟ (خستگی مطالعه)

درس خوندن ماهیتش کار سختیه چون آدما ذاتا تمایل به افزایش آنتروپی (تنبلی) دارند و دوس دارن که هیچ کار خاصی انجام ندن. خستگی مطالعه هست .. پس درس خوندن برای همه سخته ولی برای رسیدن به هدفتون باید سختیارو پشت سر بذارید حالا من عواملی که باعث خستگی میشن رو براتون میگم:

عواملی که باعث خستگی مطالعه میشن

  • اولین عاملی که باعث میشه شما سریع خسته بشین نفهمیدن درسه: یعنی اگه شما سراغ درس ریاضی برید و هیچ چیز از درسی رو که دارید میخونید یاد نگیرید طبیعیه که خیلی زود رغبتتون به خوندن اون درس کم میشه و خسته میشید و اون درسو کنار میزارید و بعدش هم به خودتون سرکوفت میزنین. پس اگه میخاین از خوندن یه درس خسته نشین باید اونو یاد بگیرین تا موفع خوندن این احساس و داشته باشید که دارید یه کار مفید انجام میدید.
  • tired

 

  • دومین عامل نداشتن برنامه ریزی مدونه: شما به خودتون گفتید که امروز من ریاضی میخونم اما برای خودتون مشخص نکردید که کدوم مبحث رو و تا کجای مبحث رو بخونید برای همین مسیرتون معلوم نیست پس وقتی میرید سراغ درس خوندن چون نمیدونید که تا کجارو باید بخونید به محض اینکه به یه مبحث سخت میرسید کتابو کنار میذارید.پس قبل از اینکه سراغ یه درس برید اول برای خودتون مشخص کنید که قراره تا کجا یا تا چه ساعتی بخونی

 

  • عامل سوم انتخاب زمان نامناسب برای خوندنه: شما باید خودتون رو بشناسید و بدونید تو چه زمانی از روز بیشترین بازدهی رو دارید و توی اون زمان ها درسایی رو بخونید که نیاز به تمرکز بیشتری دارند.فرضا اگر شما بخاید که آخر شب که از لحاظ جسمی هم خسته اید سراغ درسی مثل ریاضی فیزیک یا عربی برید طبیعیه که خیلی نتونید خوندن رو ادامه بدید و بعد از یکم خوندن اون رو کنار میذارید.(هر چند که من خودم پیکم آخر شب بود)

 

اما توصیه من:

  • سعی کنید با خودتون مثال یه معلم خوب و قوی برخورد کنید یعنی به خودتون پاداش بدید و خودتونو تنبیه کنید. مثلا به خودتون بگید اگه این مبحثو خوندم میرم یه میوه میخورم و…  ولی به خودتون بد و بیراه نگید که نتیجه عکس داره. (بهتره تو این کار پدر مادر یا خواهر یا مشاورتون کمکتون کنه)

 

  • سعی کنین احساس کنین معلمین. از درس خوندن لذت ببرین. بگین من مثلا فردا باید این مبحث رو واسه دوستام تدریس کنم پس با همه وجود بفهمین درس رو! انگار که یه معلم باتجربه قراره بشین!

 

  • از درس خوندن لذت ببرین. به این فک کنین که خیلیا دارن با بطالت اوقات رو میگذرونن ولی شما دارین در بهترین شرایط بهترین مطالب علمی رو میخونین و به دانشتون افزوده میشه. شما خوشبخت ترینین!

 

  • در آخر این نکته مهم و البته بسیار کلیدی رو بدونید که با وجود همه این حرفا واقعا بعضی وقتا خسته میشید و این موقع باید به خودتون یه استراحت مناسب بدید و از خونه بیرون برید و حتی یکی دو روز درس نخونید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.