نحوه‌ی استفاده صحیح از مکان مطالعه

امروزه یکی از مشکلات اساسی اولیا این است که می‌گویند فرزندشان مکان ثابت و مشخصی برای مطالعه و درس خواندن ندارد. یکی راه می‌رود، یکی می‌نشیند، یکی دراز می‌کشد و یکی هم روی تختخواب- که یکی از پرایرادترین مکان‌‌های مطالعه است- درس می‌خواند و دانش‌‌آموزان نیز به دلیل نداشتن مکان مطالعه مناسب نمی‌‌توانند از دقت و تمرکز لازم برخوردار شوند.

حالا سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا تختخواب مشکل‌ساز است؟زمانی که شما روی تختخواب قرار می‌گیرید، چون هورمون‌ها و سلول‌های بدن شما نسبت به تختخواب شرطی شده‌اند، می‌دانند که آن‌جا جای استراحت است و بنابراین کارایی و بازدهی مورد انتظار شما را نخواهد داشت.

بسیاری از اوقات در رابطه با ویژگی‌های یک مکان مطالعه‌ی مناسب مثل نور کافی، تهویه مطبوع، دمای مناسب و… صحبت کرده‌ایم، اما در این مقاله سعی داریم در رابطه با نحوه‌ی استفاده از مکان مطالعه‌ی مناسب صحبت کنیم. یکی از موارد مهم هنگام مطالعه، داشتن مکان مناسب است. ابتدا باید مکان مناسبی برای مطالعه انتخاب کنید.

images

مکان مطالعه می‌تواند یک اتاق جداگانه باشد، میز تحریر باشد، تک صندلی باشد یا حتی یک تکه موکت، اما مهم این است که حتماً یک مکان مطالعه برای خود تعریف کنید و فقط و فقط زمانی که در مکان مطالعه‌ی خود هستید حق مطالعه و درس خواندن دارید.

با یک مثال راحت‌تر توضیح می‌دهم: مثلاً اگر شما یک تک صندلی را به عنوان مکان مطالعه انتخاب کردید، فقط زمانی باید مطالعه داشته باشید که روی تک صندلی نشسته‌اید و بنا به هر دلیلی که در مکان مطالعه نیستید یا بلند شدید دیگر حق مطالعه ندارید. حتی اگر کار ضروری پیش آمد یا مثلاً یکی از اعضای خانواده وارد منزل شد نباید از مکان مطالعه‌ی خود با او سلام و احوال‌پرسی کنید. باید از مکان مطالعه‌ی خود برخیزید، کتاب را ببندید و بروید برای سلام و احوال‌پرسی و وقتی برگشتید روی مکان مورد مطالعه‌ی خود قرار گیرید و دوباره با نام خدا شروع کنید.

سعی کنید مدتی این روش را انجام دهید تا سیستم جسمانی شما نسبت به این مکان مطالعه شرطی شود و بداند که وقتی روی مکان مطالعه قرار گرفت فقط باید به مطالعه کردن فکر کند. با این کار با یک تیر، دو نشان می‌زنید: هم برای مطالعه، مکان مشخصی دارید و از سردرگمی درمی‌آیید و هم به مقدار چشمگیری میزان تمرکز شما در هنگام مطالعه بالا می‌رود که این دقیقاً برابر است با افزایش ساعت مطالعه‌ی مفید.ار همین امروز این روش را امتحان کنید تا در مدت زمان کوتاهی نتایج مثبت آن را ببینید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.