نحوه‌ی خلاصه‌نویسی درس زیست‌شناسی

همانطور که بارها و بارها گفته ایم خلاصه‌نویسی یکی از اساسی‌ترین و کاربردی‌ترین روش برای مطالعه‌ی مطالب کلیدی و نکته‌داری است که طی سال تمرین و تکرار شده است.

یکی از پراهمیت‌ترین درس‌ها برای داوطلبان رشته‌ی تجربی در کنکور سراسری، درس زیست‌شناسی است که در رابطه با نحوه‌ی خلاصه‌نویسی این درس، به نکات زیر باید توجه کرد:

وقتی برای اولین بار، فصلی از کتاب را مطالعه می‌کنید بهتر است زیر مطالب مهم را خط بکشید یا های‌لایت کنید. این کار باعث می‌شود مطالب مهم در ذهن شما تثبیت شود.

سپس پس از به تسلط رسیدن، خلاصه‌نویسی را شروع کنید. یکی از بهترین راه‌های خلاصه‌برداری، حاشیه‌نویسی است. با استفاده از این روش نکاتی را که قابلیت دسته‌بندی شدن دارند مشخص کنید و در حاشیه‌ی کتاب درسی یادداشت نمایید.

در کنار هر شکل از کتاب، نکاتی را که از متن و نتیجه‌گیری خودتان به دست می‌آورید، بنویسید. هم‌چنین تمام قیدهای کتاب را با رنگ متفاوت مشخص کنید.

بهترین زمان استفاده از خلاصه‌برداری‌ها، هنگام آزمون‌های آزمایشی جامع است که بدون استفاده از خلاصه‌برداری دچار سردرگمی خواهید شد.پس از اهمیت خلاصه نویسی برای افزایش تسلط بر دروس غافل نشوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.