نقش سروتونین در یادگیری و تقویت حافظه(قسمت دوم)

راه‌های افزایش سروتونین در بدن
با اقدامات مناسب و یاری رسان می‌توان میزان سروتونین را در بدن تا حد قابل قبولی افزایش داد؛ هر چند که باید توجه داشت میزان سروتونین را نمی‌توان تا بی‌نهایت افزایش داد. این اقدامات عبارتند از:
 
الف) با کمک مواد غذایی: مواد غذایی مناسب شامل پروتیین‌ها، ویتامین‌ها و کربوهیدرات‌هاست. مصرف غذاهای پروتیینی همچون مرغ، ماهی، گوشت قرمز، پنیر و سویا، در عرض چند دقیقه سروتونین بدن را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می‌دهند. ویتامین‌ها، بویژه ویتامین‌های گروه B و ویتامین D ، نقش بسیار کلیدی و مهمی در تولید سروتونین دارند.
 
images
ویتامین B که برای سلامت روان بسیار مفید و موثر است، در بدن ذخیره نمی‌شود و باید حتما و تحت هر شرایطی در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود. غلات سبوس‌دار، ماءالشعیر، آجیل، مارچوبه، لبنیات، موز، جگر و سبزی‌ها، دانه‌ها، جوانه‌ها، میوه، اسفناج، گوشت گاو، سیب زمینی و لوبیا سرشار از این ویتامین هستند. ویتامین‌های گروه B ، از ‌آنجایی که به تثبیت خلق و خو کمک می‌کنند، به ویتامین ضد استرس نیز معروفند.
 
ویتامین D ، تولید و استفاده از سروتونین را تنظیم می‌کند. بهترین راه برای دریافت این ویتامین، ترکیبی از مواد غذایی همچون قارچ، آب میوه، شیر، ماهی و پنیر با دریافت نور خورشید است. از طرف دیگر، مواد غذایی حاوی کربوهیدرات‌ها، همچون گندم کامل، ماکارونی، نان، سیب زمینی، آلو، اسفناج، میوه و سبزیجات، اثر طولانی‌تر و مناسب‌تری روی خلق و خو می‌گذارند.
 
ب) با کمک ورزش: مطابق پژوهش‌های انجام یافته، فعالیت‌های بدنی و ورزش‌هایی از قبیل: شنا، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، به افزایش و عملکرد بهتر سروتونین کمک بسیار شایانی می‌کنند.
 
ج) با کمک فعالیت‌های اجتماعی و هنری: انجام فعالیت‌های شادی بخش مانند: مسافرت، گردش، رفتن به پارک، دریا، جنگل، موزه، سینما و تیاتر، ملاقات با فامیل، دوستان و آشنایان، موجب افزایش سروتونین شده که نتیجه آن، افزایش نشاط بدن و رفع خستگی و کسالت است. همچنین، انجام فرایض دینی، خواب کافی و بموقع (۱۰ شب تا ۵ صبح) موجبات آرامش روانی و جسمی فرد را نیز فراهم می‌آورد.
 

منبع: هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.