نکات طلایی برای دوران جمع بندی(بخش اول)

براي همه داوطلبان کنکور، خرداد ماه از اهميت بسیار ويژه اي برخوردار است؛ زيرا عموماً در ميان داوطلبان آزمون سراسری، اين ماه به دوران جمع بندي معروف است و بيشتر داوطلبان در اين زمان، مشغول اين هستند تا مطالبي را که در طول سال مطالعه کرده‌اند جمع بندي نموده و براي کنکور آماده شوند. دوران جمع بندي، دوران بسيار مهمي است؛ زيرا علاوه بر داوطلبان که بايد به مديريت خوب اين دوران فکر کنند، دانش آموزان سال آخر نيز بايد امسال امتحاناتشان را در زمان طولاني‌تري بدهند و خودشان را براي آنها آماده کنند و علاوه بر آن بايد شيوه دوران جمع بندي را اجرايي کنند و از زمان خود نهايت استفاده را ببرند. اهميت دوران جمع بندي و روش برنامه‌ريزي در اين ماه را همه بخوبی مي‌دانند؛ زيرا با استفاده صحيح از ماه خرداد و اجراي روش صحيح جمع‌بندي، در هر جايگاهي که باشيد، مي‌توانيد رشد کرده و از تلاش خود نتيجه دلخواه بگيريد.
 
در حال حاضر، بيشتر دانش‌آموزان اين تصور را دارند که هيچ يک از مطالبي را که تا به حال خوانده‌اند، به ياد ندارند. اين موضوع باعث مي‌شود تا آنان نتوانند در اين ايام بخوبي برنامه‌ريزي کرده و از وقت خود استفاده نمايند و فکر مي‌کنند که براي يادگيري بهتر، بايد تمام مطالب را در دوره جمع بندي مرور کنند؛ اما نگران نباشيد؛ چون به محض اينکه در جلسه کنکور حاضر شويد و سؤالات را ببينيد، متوجه خواهيد شد که مطالب را بخوبي به خاطر داريد.
 
remember

در دوران جمع بندي، زمان محدود است و اطلاعات، بايد سازمان دهي شود؛ به همين دليل هرگز این نکته مهم و کلیدی را فراموش نکنيد معني جمع بندي اين است که ابتدا درس هايي را که خوانده ايد، مرور کنيد و براي دروس نخوانده، برنامه‌ريزي نکنيد. خيلي از داوطلبان تصور مي کنند که بايد همه کتاب‌ها را بخوانند و جلو بروند که اصطلاحاً به اين روش، روش بغچه‌اي مطالعه کردن مي گويند. در اين روش، اتفاقي که مي‌افتد به اين صورت است که زماني که کتاب اول را برمي داريد و شروع به خواندن مي‌کنيد نگران آنچه که باقي مانده است، هستيد. وقتي نيمي از کتاب‌ها را مي‌خوانيد، نگراني ديگري هم داريد و آن، اين است که اولين کتاب‌هايي را که خوانده‌ايد، فراموش کرده‌ايد.
 
توجه داشته باشيد که دوران جمع بندي، زمان تثبيتِ يافته‌هاست، نه يادگيري جديد. در دوران جمع بندي، مطلب جديد نخوانيد و موضوع تازه اي را به برنامه خود اضافه نکنيد؛ چون اضافه کردن مطلب جديد، عملاً نظم فکري شما را به هم مي‌ريزد. کار اصلي شما در اين مرحله، آن است که اطلاعات ناقص خود را کامل کنيد و اصلاً قرار نيست اطلاعاتي را که نداريد، به دست بياوريد؛ البته دانش آموزان برتر، حجم کمتري از اطلاعاتشان ناقص است و در نتيجه کار آنها، کمتر و سبک‌تر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.