نکات طلایی برای دوران جمع بندی(بخش پایانی)

داوطلباني که مطالعه کمي داشته اند و الان مي خواهند از اين فرصت باقي مانده تا کنکور سراسری نهایت استفاده را ببرند دچار مشکل و سردرگمي نشوند، اول بايد با توجه به بودجه‌بندي مباحث، موضوعاتي را که مي‌خوانند، حذف کنند و کنار بگذارند، اين کار عملاً باعث مي‌شود که حجم کار کمتر شود و سپس موضوعات مهم‌تر و آنهايي را که قبلاً تا حدودي بلدند يا برايشان با مرور در اين زمان يادگيري‌اش آسان مي‌شود، در برنامه خود قرار دهند.

در ايام جمع بندي در خرداد ماه به نکات زير توجه کنيد:
 
1-    ايجاد نظم فکري، بيرون ريختن افکار منفي از ذهن است. اين جمله شايد کليشه اي باشد، ولي يکي از مهم ترين عوامل براي موفق شدن، داشتن افکار مثبت است. در خرداد ماه به روزها و ماههاي قبل فکر نکنيد و فقط سعي کنيد که برنامه ریزی اصولی و مشخصي براي روزهاي باقي مانده داشته باشيد.
2-    از خود ضعف نشان ندهيد. حتي اگر چندين آزمون پي در پي را خراب کرديد يا در مرورها احساس کرديد که چيزي از مطالب به خاطر نداريد، خود را نبازيد و همچنان با روحيه بالا با قوت ادامه دهيد.
3-    تمام فکر و ذکر خود را روي يک برنامه اصولي دوران جمع بندي متمرکز کنيد و در مورد برنامه اي که تصميم به اجراي آن داريد، خوب فکر کنيد و اراده و تصميم خود را روي آن متمرکز کرده و از تغيير برنامه جداً بپرهيزيد.
 
ch

4-    در زمان باقي مانده تا کنکور، شب ها قبل از خواب به مدت چند دقيقه، وضعيت خود را در کنکور مجسم نماييد. تصور کنيد که سر جلسه کنکور حضور يافته ايد و به پاسخگويي سؤالات مشغول هستيد و براحتي مي‌توانيد به تمام سؤالات دفترچه عمومی و اختصاصی پاسخ دهيد و هيچ گونه مشکلي در پاسخگويي به آنها نداريد، و يا خود را در شرايطي تصور کنيد که با سؤالات دشواري مواجه شده‌ايد. استفاده از اين روش سبب مي شود تا استرس شما از حضور در جلسه کنکور تا حد بسیار زيادي کاهش يابد .
5-        از همين حالا، وضعيت خواب و تغذيه خود را منظم کنيد. حتماً به نوعي برنامه ريزي کنيد که صبح ها ساعت شش از خواب بيدار شويد . 
6-     استراحت نياز هر انساني است و اين اشتباه است که فکر کنيم مي توانيم بدون استراحت پيش برويم. اگر زمان استراحت ما حساب و کتابي نداشته باشد، مطميناً به جايي مي رسيم که خستگي، ما را از ادامه مسير باز مي دارد. داشتن زمان خواب منظم در اين دوران حياتي است. سعي کنيد که زمان استراحت شما، زمان استراحت مطلق باشد و در اين اوقات به هيچ چيز فکر نکنيد.
7-    حتماً در تمرين‌هاي تست مجموعه‌اي که انجام مي دهيد، تکنيک‌هاي مديريت زمان را اجرا نماييد و تحت هیچ شرایطی اين مطلب بسیار مهم و کلیدی را فراموش نکنيد که شما نبايد در سر جلسه آزمون، وقت کم بياوريد و بايد بتوانيد يک بار تمام سؤال‌ها را مطالعه کنيد .
8-    دانش آموزان سال آخر سعي کنند که در ايام امتحانات نهايي، تمام درس‌هاي سال آخر را با هدف کنکور ولي براي امتحان مرور و جمع بندي کنند؛ يعني طوري بخوانيد که در کنکور بتوانيد به سؤالات جواب بدهيد؛ ولي در عين حال، تسلطتان در حدي باشد که در امتحان مدرسه هم نمره خوبي بياوريد.

 

در اين مدت، خودتان را با کسي مقايسه نکنيد، از کسي سؤال نکنيد و به کسي هم جواب ندهيد؛ منظور سؤالاتي  مانند آنچه در ذيل مي‌آيد، است: «تو چقدر خواندي؟تو چقدر تست زدي؟ دور چندمت هست؟ ترازت چقدر شد؟» همه اينها جز استرس و مزاحمت فکري براي شما چيزي به ارمغان نمي‌آورد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.