نکات طلایی برای دوران جمع بندی کنکور۹۷(قسمت سوم)

۱۹- سعی کنید که دست کم ۱۱ ساعت و در نهایت ۱۳ ساعت در روز درس بخوانید.اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، علتش آن است که وقت تلف می‌کنید، نه اینکه وقت ندارید؛ پس باید برای خودتان از قبل برنامه زمانی دقیقی معیّن کنید و خود را مقیّدسازید تا آن را انجام دهید.
 
۲۰- اگر تا به حالمبحثی از درس های اختصاصی را هرگز نخوانده‌اید، بهتر است که آن را با مشورت مشاور خود،رها کنید؛ اما اگر آن یک درس عمومی است، می‌توانید آن را بخوانید، ولی سعی نکنید که تسلّط شما بر آن درس خیلی زیاد شود؛ چون این کار به زمان زیادی احتیاج دارد که شما فرصت انجام آن را ندارید؛ پس سعی کنید با خواندن مطلب‌های اصلی، درصد خود را افزایش دهید.
 
۲۱- به بودجه‌بندی سؤال‌های کنکور (از هر درس در سال‌های قبل،چند سؤال در کنکور مطرح شده است؟) توجه کنید، و اگر به مبحثی که سؤال کمی از آن مطرح می‌شود، تسلّط کمی دارید، به آن کمتر توجه کنید.
 
14619610-mathematic-test-exam-concept-Stock-Photo


۲۲-شرایط یک آزمون را در آزمون‌های سه روز یک بار یا دو روز یک بارخود رعایت کنید؛ یعنی سعی کنید همان شرایطی را که قراراست از نظر روحی و جسمی برای شما در آزمون سراسری ایجاد شود، در خود ایجاد کنید تانتیجه آزمونتان واقعی شود.
 
۲۳-  بعد از برگزاریآزمون، آن را با دقت هرچه تمامتر تصحیح کنید و درصد و نتیجه های خود را به طور دقیق استخراج کنید و بااستفاده از روش تحلیل آزمون، آن را تحلیل کنید. برای انجام این کار در هردرس، سؤال‌هایی راکه به آنها پاسخ نداده یا پاسخ صحیح نداده‌اید، معیّن کنید و علت آن را بیابید.معلومات کم، بی دقتی و کمبود وقت می‌تواند دلایل پیش آمدن این موضوع باشد؛ سپس مبحثی راکه در آن، این مساله اتفاق افتاده است، بیابید.
 
۲۴- اگرشما داوطلب آماده و در سطح مناسبی هستید و نتیجه خوبی در آزمون ها کسب کرده اید، می توانید هر دو روز یک بار آزمون بدهید، و درحقیقت، یک روز و نیم را برای رفع اشکال بگذارید؛ ولی اگرنتیجه هایتان رضایت بخش نیست، این کار را سه روز یک بار انجام دهید و دو روز و نیمبرای اشکال ها وقت بگذارید. در این وقت ها، شما باید در هردرس، یک تصمیم مهم بگیرید وآن را عملی کنید؛ برای نمونه، در درس «فیزیک» با خود بگویید که تست فصل ۲ فیزیک پیش دانشگاهی(به تعداد ۱۰۰ تست) را به دقت خواهم زد و رفع اشکال خواهم کرد و سعی کنید تا فاصله آزمون بعد، آن اشکالات را برطرف کنید.
 
نکته مهمی که در این جا بایستی به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است  که اگر در هر آزمون، فکر کنید که آزمون بعدی، کنکور واقعی شماست، در این صورت، در هر آزمون، اشکال عمده خود را برطرف خواهید کرد و بهاین ترتیب، هر آزمون شما نسبت به آزمون قبلی‌تان بهتر خواهد شد.
 
۲۵- ساعت خواب خود را در دوران جمع بندی، اصلاح کنید. تحقیق هانشان داده که هشت ساعت خواب در شبانه روز برای ذهنی آماده، لازم است؛ بنابراین، سعی کنید که در طول این یک ماه، به صورت تدریجی، طوری خواب خود را تنظیم کنید که در درجه اول،  هشت ساعت در شبانه روز بخوابید، و در درجه دوم، ساعت خواب و بیداری شما منظمباشد؛ یعنی برای نمونه، هر روز بین ساعت ۲۳ تا ۲۴ بخوابید و بین ساعت ۶ تا ۷ صبحبیدار شوید. اگر عادت به خواب بعدازظهر دارید، آن را طوری تنظیم کنید که بیشتر از۷۵ دقیقه نباشد؛ زیرا بعد از این زمان، خواب وارد مرحله عمیق شده و فرآیند بیداری،دشوار خواهد شد.
 

۲۶- تا آنجا که امکان دارد، غذا را با کیفیت و کمیت بیشتر میل کنید. از غذاهای پروتیینی مثل گوشت و لبنیات بیشتر استفاده کنید. حبوبات گرچه پروتیین دارند، ولی به علت ایجاد نفخ و ناراحتی گوارشی در مقادیر زیاد توصیه نمی شوند. بگذارید بنیه جسمی  شما تقویت شود. از منابع طبیعی ویتامین ها، میوه ها و سبزی ها استفاده کنید و اگر از نظر مالی، توانایی تهیه یک تغذیه کامل و اصولی را ندارید، حتماً با تجویز پزشک به صورت کمکی و مکمل از قرص های ویتامین، مثل ب، آ، ویتامین ث و مولتی ویتامین استفاده کنید. در ابتدای صبح و در صورت تمایل عصرها، کمی ورزش یا پیاده روی داشته باشید که برای توانمندی ذهنی و فراگیری شما بسیار بسیار مؤثر است؛ حتی اگر انجام این کارها را تاکنون امتحان  نکرده‌اید، از این پس امتحان کنید تا اثر آن را در یادگیری خود بخوبی درک کنید.  بههر حال، یادتان باشد مهم این است که تمام تلاش خود را انجام دهید و نتیجه را واگذارکنید. مطمین باشید که اگر در این یک ماه باقی‌مانده، خوب درس بخوانید، نتیجه شماتغییر زیادی خواهد کرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.