نکات مهم درس هندسه 1 در کنکور سراسری(بخش اول)

کنکوری های عزیز سلام

در پی سوالات مکرر دانش آموزان در مورد نحوه ی مطالعه و تست زدن درس هندسه، تصمیم گرفتم که یه توضیح کلی در مورد هر یک از فصل های هندسه خدمت شما عرض کنم.درس هندسه، جزو دروسی است که حل کردن سوالات آن نیاز به کمی خلاقیت دارد.برای اینکه شما بتوانید سوالات هندسه را پاسخ دهید، ابتدا بایدبا مفاهیم آن آشنا شده باشید.

هندسه درسی نیست که بتوان با حفظ کردن صرفا چند رابطه به سوالات آن پاسخ داد و نیاز به کمی استدلال و تحلیل دارد. سعی کنید که سوالات و تمرین های زیادی را حل کنید، برای شروع ابتدا سراغ مثال های کتاب درسی بروید و آن ها را به صورت کاملا تشریحی برای خود حل کنید.در ادامه که به تسلط کافی رسیدید، سوالات تستی را حل کنید و روی دقت و سرعت خود کار کنید.

geooo

در مورد سوالات تستی، توصیه می کنم که بعد از حل کردن تست،چه اینکه سوال را درست حل کردید و چه غلط، حتما پاسخنامه را بررسی کنید، گاهی ممکن است که مثلا شما سوال را از راه طولانی تری حل کرده باشید و یا اینکه نکته ی موجود در سوال را در نظر نگرفته باشید.زیاد حل کردن سوال در هندسه این کمک را به شما می کند که با انواع سوالات آشنا می شوید و به قول معروف دستان گرم می شود و ایراد و اشکالاتتان را پیدا می کنید.

به بیان دیگر؛ کلید درِ سوالات هندسه ، حل کردن سوالات زیاد و تسلط بر مفاهیم آن است.

یک نکته ای که خیلی لازمه که به آن اشاره کنم، اینه که اکثر بچه ها از کتاب درس غافل می شوند و آن را کنار می گذارند، در صورتی که خیلی از تست های هندسه از تمرین هایمشابه کتاب درسی طرح می شوند.

امروز قصد دارم، نکاتی از کتاب درسی را که مهم هستند و امکان سوال دادن از آن ها در تست های مختلف وجود دارد را با هم مرور کنیم:

فصل 1 :

فعالیت 1-1 کتاب بسیار مهم است و می تواند منبع خوبی برای طراحی سوال باشد( با مفاهیم زاویه، ارتفاع، میانه ، نیمساز ، عمودمنصف و … حتما آشنا باشد)

به عنوان مثال از سوال های 7 و 8 این فعالیت بارها و بارها در کنکور سراسری سوال طرح شده است.

نکته سوال 7: مجموع فواصل هر نقطه داخل مثلث متساوی الاضلاع  از سه ضلع ،برابر ارتفاع وارد بر قاعده آن می باشد.

بعضا دیده شده که در سوالات کنکور از کادر های رنگی متن درس نیز سوال داده شده که بهتر است آن ها را نیز به خوبی به یاد داشته باشید.

کلیه قضیه های این فصل را یاد داشته باشید.

 از مثال 6 کتاب درسی، نیز تاکنون با کمی تغییر سوالات متعددی طرح شده است.

 تمام مسائل صفحات 12تا 14 مهم هستند و باید به آن ها توجه کنید به ویژه مسائل شماره 2و3 و10

نکته سوال 10 : زاویه خارجی برابر مجموع زاویه های داخلی غیر مجاورش است.

در ادامه فصل به بحث در مورد همنهشتی می پردازد که باید آن را مورد توجه قرار دهید( انواع حالت های تشابه دو مثلث)

خواص مربوط به مثلث های متساوی الاضلاع و متساوی الساقین رو به طور کامل یاد داشته باشد( در مثلث متساوی الساقین، ارتفاع و نیمساز و میانه وارد بر ساق یکی است و…..)

مسائل صفحات 23 تا 27 را حتما حل کنید، به طور خاص سوالات 7،9،10،11،13،14،15،22،23

بارها شبیه سوالات 22،23،15،13 در کنکور سوال مطرح شده است.

در مورد خم ، هم تعریف های خم ساده، بسته و ناحیه محدب را بدانید، کافی است از هریک از عبارات سوالهای تمرین صفحه 33 و سوال 6 تمرین صفحه ی 35 می شود سوالاتی به صورت اینکه "کدام عبارت زیر درست است" مطرح شود، در نتیجه خواصحاکم بر متوازی الاضلاع و انواع مثلث ها را باید یاد داشته باشید.

** برای دانش آموزان ریاضی و تجربی، در کنکور سراسری، معمولا 4 سوال از درس هندسه 1 مطرح می شود که تقریبا هر فصل 1 سوال را به خود اختصاص می دهد.

سوالاتی که از فصل 1 به صورت تقریبا مرسوم داده می شود، سوالاتی مربوط به بدست آوردن زاویه و سوالاتی مربوط به مثلث های متساوی الساقین و متساوی الاضلاع است( شبیه همان شماره تمرین هایی را که من تاکید کردم ، حتما بررسی کنید)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.