نکات کلیدی در رابطه با فرایند مطالعه

در بین ساعات مطالعه باید سه نکته را با دقت هرچه تمامتر رعایت کنید:

 

اول: زمانی را برای مرور نکته‌ها و جمع بندی مطالب خوانده شده، در نظر بگیرید، چرا که هرچه بیشتر معلومات خود را مرور کنید، بیشتر قادر به جذب مطالب جدید و نکات تازه خواهید بود.

 

دوم: حتما زمانی (مثلاً ده دقیقه) را برای استراحت در نظر بگیرید، چرا که هرچه زمان پیش می‌رود، یادآوری مطالب خوانده شده ، کاهش می‌یابد، مگر اینکه به حافظه خود استراحت منظم بدهید.

سوم: در برنامه‌ریزی خود چند درس مختلف اعم از عمومی-اختصاصی را بگنجانید و یا حداقل بکوشید که موضوع مطالعه خود را عوض کنید. زیرا خواندن یک درس خاص بیش از چند ساعت باعث خستگی ذهن و در نتیجه کاهش قابل ملاحظه کیفیت یادگیری خواهد شد.

Study-Tips

نکات تکمیلی:

اگر در حین مطالعه خسته شدید، تنفس‌های عمیق، راه رفتن در هوای آزاد و چند لحظه چشم برهم نهادن و به چیزی فکر نکردن، در برطرف کردن خستگی و فشار فکری شما بسیار موثر خواهد بود.

پس از اینکه چارچوب برنامه درسی خود را تنظیم و ساعت‌ها و درس‌ها را مشخص کردید، فوراً شروع به مطالعه کنید و برای شروع به کار وسواس به خرج ندهید. فقط و فقط فوراً شروع کنید. هر فکر مزاحمی را که به مغزتان خطور کرد، با قاطعیت از خود دور کنید و به خود تلقین کنید که آدم با اراده‌ای هستید.

در حین مطالعه، زیر نکات مهم خط بکشید و پس از پایان هر بخش، فرمول‌ها و تعریف‌های کلیدی و مهم را به صورت خلاصه در یک ورق کاغذ یادداشت کنید، چراکه برای مرور دوباره، همین یادداشت‌ها کافی هستند.

اگر در درسی ضعیف هستید، نگویید آن درس سخت است. به همشاگردی‌های خود نگاه کنید، کسانی هستند که این درس برایشان سهل و آسان است و بالعکس درسی که برای شما آسان است، برای آنها مشکل است، پس به دنبال نقاط ضعف و اشکالات خود در آن درس بگردید و اشکالات خود را با کمک دوستان و دبیرانتان رفع کنید.

اگر در طول روز به دلیل سهل‌انگاری و کم کاری موفق نشدید، مطابق برنامه آن روز پیش بروید، به عنوان جریمه از وقت خواب خود بزنید و برنامه خود را به اتمام برسانید، چرا که در غیر این صورت تمام برنامه‌تان دچار مشکل خواهد شد (چون شما برنامه‌تان را با توجه به روحیات، عادات و برنامه زندگی، میزان ضعف و قوت در دروس تنظیم کرده‌اید، پس الزاماً نباید وقت برای مطالعه کم بیاورید.)

قبل از اینکه فرصت کافی را از دست بدهید، چنان مطالعه کنید که در آخرین لحظات دچار پشیمانی و استرس نشوید. بعد از اینکه طبق برنامه عمل کردید و به روز امتحان یا آزمون نزدیک شدید، باید سعی کنید چند ساعت قبل از امتحان یا آزمون دست از مطالعه بردارید و استراحت کنید. عاقلانه‌ترین راه، یک خواب راحت و استراحت طولانی در شب قبل از امتحان است. البته قبل از استراحت، یک نگاه جنگی و فوری به تیترهای مطالب بیاندازید و با اطمینان کامل از موفقیت خود و با اعتماد به نفس فراوان- که حتماً به بهترین نحو از عهده امتحان برخواهید آمد- به استراحت بپردازید و روز بعد وارد جلسه امتحان شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.