نکته‌هاي کاربردي براي مطالعه‌ي زيست‌شناسي

در مطلب زير به بيان چند نکته‌ي کاربردي، در مورد درس مهم زيست‌شناسي پرداخته‌ايم و اميد داريم به شما کمک کند:

1- داوطلبين موفق و ممتاز، آن‌هايي هستند که چندين بار (هر چه بيش‌تر، بهتر!) کتاب‌هاي درسي زيست‌شناسي پايه و سال چهارم را خوانده‌اند، پس مرور هرچه بيش‌تر را فراموش نکنيد.

2- مي‌دانيد که در درس زيست‌شناسي، قوانين ثابت و قاطع مثل درس رياضي وجود ندارد، بلکه موارد استثنايي فراوان هستند. پس کلماتي مثل " برخي و بعضي و بسياري و اغلب و گاهي و …" را در کتاب‌هاي درسي مشخص کنيد و مفاهيم برآمده از آ‌ن‌ها را به خاطر بسپاريد.

intro.1

3- تصاوير و اشکال در زيست‌شناسي، به فهم بهتر مطالب درسي کمک شاياني مي‌کنند و هر ساله به طور مستقيم، از خود تصوير يا به طور غير مستقيم از مفاهيم آن‌ها، سؤال طرح مي‌شود، پس زير‌نويس آن‌ها و نامگذاري بخش‌هاي مختلف شکل‌ها را به دقت مطالعه کنيد.

4- دقت کنيد: به همان اندازه که مطالب مطرح شده در بخش‌هاي " بيشتر بدانيد" ارزشي در طرح سؤال برای آزمون ندارند، مطالعه و درک مفاهيم بخش‌هاي "فعاليت" و " آزمون" در کتب درسي خيلي مهم بوده و در چند سال اخير، سؤالاتي از آ‌ن‌ها مطرح شده است.

5- اسامي جانداران مختلف ( مثل گياهان و جانوران و قارچ‌ها و آغازيان و باکتري‌ها) را ياد بگيريد و خصوصيات ويژه‌ي آن‌ها را در کنارشان يادداشت کنيد. در اين موارد بايد کمي زحمت بکشيد! و از کتاب‌هاي سه سال زيست‌شناسي، تمام مطالبي که در مورد آن جاندار نوشته شده را پيدا کنيد. مثلاً وقتي نام " برگ متحرک" را به عنوان يک حشره مي‌شنويد، لازم است که لوله‌ي گوارشي، سيستم تنفس نايي، گردش خون باز و مايع همولنف و دفع اوريک اسيد و اسکلت بيروني از جنس کيتين يا مايع مخاطي روي بدن به همراه طناب عصبي شکمي و گره‌دار و چشم مرکب با هزاران قرنيه و عدسي را به ياد آوريد. خسته نباشيد!

6- از نام دانشمندان مختلف و نتيجه‌ي پژوهش‌هاي آن‌ها هرگز غافل نشويد. موارد کشف شده يا جاندار مورد مطالعه‌ي آن‌ها را به درستي ياد بگيريد. به عنوان مثال: در کنکور‌هاي سال 88 و 89 هر کدام، دو سؤال از نام دانشمندان مطرح شده بود.

7- توجه کنيد که برخي مفاهيم و مطالب در زيست‌شناسي، به قدري اهميت دارند که طرح سؤال از آن‌ها، همه ساله، تکرار مي‌شود. پس در يادگيري مواردي مثل دودمانه‌ها، چرخه‌ي زندگي قارچ‌ها و هورمون‌هاي گياهي و انواع مختلف حواس جانوران و آزمايشات دي هيبريدي يا مقايسه‌ي ويژگي‌هاي پروکاريوتها با يوکاريوتها و نيز بازدانگان با نهاندانگان يا انواع بافت‌هاي گياهي و جانوري، چرخه‌ي ضربان قلب و چرخه‌ي جنسي زنان و … دقت داشته باشيد..‌ها، چرخه‌ي زندگي قارچ‌ها و هورمون‌هاي گياهي و انواع مختلف حواس جانوران و آزمايشات دي هيبريدي يا مقايسه‌ي ويژگي‌هاي پروکاريوتها با يوکاريوتها و نيز بازدانگان با نهاندانگان يا انواع بافت‌هاي گياهي و جانوري، چرخه‌ي ضربان قلب و چرخه‌ي جنسي زنان و … دقت داشته باشيد..

8- در پايان بايد گفت: بهترين منبع براي آمادگي بيش‌تر در آزمون‌هاي سراسري، نمونه سؤالات کنکورهاي داخل و خارج کشور است که بايد حل و بررسي کنيد و در عين حال، ساير گزينه‌ها را به دقت تحليل کنيد. بارها و بارها ديده شده که سؤالات سال‌هاي قبلي با يکسري تغييرات جزئي در گزينه‌ها يا صورت سؤال، به صورت پرسش جديدي در آزمون اخير، مطرح مي‌شوند.

منبع:kanoon.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.