نکته‌هاي کلیدی و کاربردي براي مطالعه‌ي زيست‌شناسي


 

در مطلب زير به بيان چند نکته‌ي کلیدی و کاربردي، در مورد درس زيست‌شناسي پرداخته‌ايم و اميد داريم به شما دانش آموزان کمک کند:

1- داوطلبين موفق و ممتاز، آن‌هايي هستند که چندين بار (هر چه بيش‌تر، بهتر!) کتاب‌هاي درسي زيست‌شناسي پايه و سال چهارم را خوانده‌اند، پس مرور هرچه بيش‌تر را فراموش نکنيد.

2- مي‌دانيد که در زيست‌شناسي، قوانين ثابت و قاطع مثل درس رياضي وجود ندارد، بلکه موارد استثنايي فراوان هستند. پس کلماتي مثل " برخي و بعضي و بسياري و اغلب و گاهي و …" را در کتاب‌هاي درسي مشخص کنيد و مفاهيم برآمده از آ‌ن‌ها را به خاطر بسپاريد.

MMM

3- تصاوير در زيست‌شناسي، به فهم بهتر مطالب درسي کمک شاياني مي‌کنند و هر ساله به طور مستقيم، از خود تصوير يا به طور غير مستقيم از مفاهيم آن‌ها، سؤال طرح مي‌شود، پس زير‌نويس آن‌ها و نامگذاري بخش‌هاي مختلف شکل‌ها را به دقت مطالعه کنيد.

4- دقت کنيد: به همان اندازه که مطالب مطرح شده در بخش‌هاي " بيشتر بدانيد" ارزشي در طرح سؤال ندارند، مطالعه و درک مفاهيم بخش‌هاي "فعاليت" و " آزمون" در کتب درسي خيلي مهم بوده و در چند سال اخير، سؤالاتي از آ‌ن‌ها مطرح شده است.

5- اسامي جانداران مختلف ( مثل گياهان و جانوران و قارچ‌ها و آغازيان و باکتري‌ها) را ياد بگيريد و خصوصيات ويژه‌ي آن‌ها را در کنارشان يادداشت کنيد. در اين موارد بايد کمي زحمت بکشيد! و از کتاب‌هاي سه سال زيست‌شناسي، تمام مطالبي که در مورد آن جاندار نوشته شده را پيدا کنيد. مثلاً وقتي نام " برگ متحرک" را به عنوان يک حشره مي‌شنويد، لازم است که لوله‌ي گوارشي، سيستم تنفس نايي، گردش خون باز و مايع همولنف و دفع اوريک اسيد و اسکلت بيروني از جنس کيتين يا مايع مخاطي روي بدن به همراه طناب عصبي شکمي و گره‌دار و چشم مرکب با هزاران قرنيه و عدسي را به ياد آوريد. خسته نباشيد!

6- از نام دانشمندان مختلف و نتيجه‌ي پژوهش‌هاي آن‌ها هرگز غافل نشويد. موارد کشف شده يا جاندار مورد مطالعه‌ي آن‌ها را به درستي ياد بگيريد. به عنوان مثال: در کنکور‌هاي سال 88 و 89 هر کدام، دو سؤال از نام دانشمندان مطرح شده بود.

7- توجه کنيد که برخي مفاهيم و مطالب در درس زيست‌شناسي، به قدري اهميت دارند که طرح سؤال از آن‌ها، همه ساله، تکرار مي‌شود. پس در يادگيري مواردي مثل دودمانه‌ها، چرخه‌ي زندگي قارچ‌ها و هورمون‌هاي گياهي و انواع مختلف حواس جانوران و آزمايشات دي هيبريدي يا مقايسه‌ي ويژگي‌هاي پروکاريوتها با يوکاريوتها و نيز بازدانگان با نهاندانگان يا انواع بافت‌هاي گياهي و جانوري، چرخه‌ي ضربان قلب و چرخه‌ي جنسي زنان و … کاملا دقت داشته باشيد..‌ها، چرخه‌ي زندگي قارچ‌ها و هورمون‌هاي گياهي و انواع مختلف حواس جانوران و آزمايشات دي هيبريدي يا مقايسه‌ي ويژگي‌هاي پروکاريوتها با يوکاريوتها و نيز بازدانگان با نهاندانگان يا انواع بافت‌هاي گياهي و جانوري، چرخه‌ي ضربان قلب و چرخه‌ي جنسي زنان و … دقت داشته باشيد..

8- در پايان بايد گفت: بهترين منبع براي آمادگي بيش‌تر در آزمون‌هاي سراسري، نمونه سؤالات کنکورهاي داخل و خارج کشور است که بايد حل و بررسي کنيد و در عين حال، ساير گزينه‌ها را به دقت تحليل کنيد. بارها و بارها ديده شده که سؤالات سال‌هاي قبلي با يکسري تغييرات جزئي در گزينه‌ها يا صورت سؤال، به صورت پرسش جديدي در آزمون اخير، مطرح مي‌شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.