نگرانی را از پا در بیاوریم!(بخش اول)

این روزها خیلی از دانش‌آموزان گرفتار چنگال این دشمن نیرومند هستند؛ دشمنی که سلامتی آنها را تهدید و زندگی­شان را تلخ می­کند و نمی­گذارد تا طعم موفقیت را بچشند. «نگرانی» وقتی بیش از حد و غیر قابل کنترل باشد، تبدیل به دشمنی می­شود که با توهمات و خیالات بی‌جا، زندگی را تاریک می­کند و غم و اندوه را نصیب فرد می­سازد. فردی که نگران است، مدام به خود تلقین می­کند که موفق نخواهد شد؛

برای مثال، دانش‌آموزی که سرجلسۀ آزمون با نگرانی بسیار حاضر می­شود، خود را از قبل، بازنده می­داند، و اگر پاسخ یک سؤال را نداند، به خود تلقین می­کند که از پس دیگر سؤال‌های آزمون نیز بر نخواهد آمد، و حتی در ذهنش تا انتهای امتحانات جلو می رود و مطمین است که مابقی امتحانات را هم بد خواهد داد؛ چون هیچ شانسی ندارد. احتمال موفقیت چنین فردی بسیار کم است؛ زیرا با ذهن منفی خود، نمی‌تواند انرژی‌های مثبت را به سوی خود جذب کند.

چنین فردی خواب و خوراکش نیز نامرتب می­شود و توان انجام هیچ کار مفیدی را ندارد. این روزها که شما امتحانات آخر سال را پشت سر می­گذارید و در نهایت برای آزمون سراسری آماده می­شوید، مبارزه با نگرانی، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. در این سلسله از مقالات راهکارهایی برای مبارزه با نگرانی‌های بیش از حد، ارایه می‌شود.

۹۶۰۳۰۹_۴۲۸۲۶

* منکر اندوه و نگرانی خود نشوید و آن را واپس نزنید. روان‌شناسان معتقدند که این انجام کار، موجب ایجاد عقدۀ حقارت شدید می­شود. احساساتتان را با یک دوست امین یا یکی از اعضاء خانواده درمیان بگذارید. این فرد باید کسی باشد که خوب به حرف‌های شما گوش بدهد و سعی در قضاوت کردن در مورد آنچه می­گویید یا تغییر دادن شما نداشته باشد. گاهی اشک ریختن برای آرامش یافتن، بسیار مفید است. بارها دیده یا شنیده شده است که افرادی می‌گویند: «چه راحت شدم ! اگر گریه نمی‌کردم، دق می‌کردم. خوب شد چند قطره اشک ریختم.» مسلماً این  گریستن موجب آرامش روحی و تسکین قلب می‌شود. طبق گفته دکتر ویلیام فری دوم، متخصص شیمی حیاتی در مرکز پزشکی رامست در مینیاپلیس، «شما می‌توانید با گریه کردن، احساسات منفی را از خود دور کنید و مواد شیمیایی مضری را که در نتیجه استرس در بدن تولید می‌شوند، دور بریزید.»
 
* به طور منظم و مستمر ورزش کنید. به خاطر داشته باشید که ورزش هورمون‌های استرس زا را کم می‌کند و اندروفین و مواد شیمیایی را، که باعث تقویت ذهن می‌شوند، در بدن بالا می­برد.
 
* پیش از امتحانات شب­ها زودتر بخوابید و صبح­ها زودتر بیدار شوید؛ زیرا هم نیروی شما باز آفرینی شده و هم آمادگی فهم و حفظ مطالب در ذهن شما در آن وقت بیشتر بوده و سر و صدا و موانع نیز خیلی کمتر است. ضمناً فراموش نکنید که یکی دو ساعت پیش از شروع هر امتحانی، استراحت فکری لازم است ؛ تا آمادگی درک سؤالات و سرعت انتقال فکری را داشته باشید.

 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.