نگرانی را از پا در بیاوریم!(بخش دوم)

* توجه به رضایت و خشنودی آفریدگار، یکی از راه­های عمده رفع نگرانی است.گاه نگرانی ما برای این است که دیگران درباره ما چگونه فکر می­کنند؛ در واقع نگران این هستیم که در حد و اندازه انتظارات آنها نباشیم. در این موارد، انجام کار برای خشنودی خدا و امید داشتن به ثواب و پاداش الهی، بزرگ‌ترین مشوق انسان است و هم سبب می­شود که بتوانیم مشکلات و غم­ها را در این راه تحمل کنیم. سختی و گرفتاری، هر چه باشد و در هر شرایطی که اتفاق افتد و دیگران هر طور قضاوت کنند، چون خشنودی و رضایت خالق مورد نظر است و اجر و پاداش را  از او می‌طلبید،  تحمل آن آسان می‌شود.
 
* آماده رویارویی با بدترین موقعیت‌ها باشید، اما امیدوار باشید که بهترین حالت‌ها پیش می‌آید. این گفتۀ دیل کارنگی در کتاب «چگونه از نگرانی دست برداریم و تدریجاً زندگی کنیم؟» است: «بدترین نتیجه ممکن را بپذیرید و آن گاه دست به کار شوید تا بدترین حالت را تغییر دهید و آن را بهتر کنید.»
 
۹۶۰۳۰۹_۴۲۸۲۶

*خاطره نویسی کنید  و در خاطراتتان دغدغه‌های ذهنی‌تان را بنویسید. وقتی این کار را انجام می‌دهید، مثل این می‌ماند که یک شنونده خوب دارید که می‌توانید به او اطمینان کنید و حرف‌هایتان را با او درمیان بگذارید.
 
* سعی کنید تا جایی که امکان دارد تمرین آرامش کنید. اهمیت دارد که وقتی را صرف آرامش کامل خود بکنید، چشمانتان را ببندید و از طریق بینی خود نفس بکشید و از دهانتان آن را بیرون بدهید. با هر نفس، به خودتان القای آرامش کنید؛ فقط چند دقیقه طول می‌کشد که تنش از بدن خارج شود
.
* به جنبه‌های مثبت و آنچه که داریم بیندیشید. گاهی اندوه و غصه، چنان زندگی را بر انسان سیاه کرده و راه‌های چاره را مسدود می­کند که می‌پندارید بدبخت ترین موجود هستید. برای اینکه نگرانی‌تان به این حد نرسد می‌توانید آن را از فکر خویش بیرون کنید و  عوض آنکه به جنبه‌های منفی بپردازید و خود را ناراحت کنید، به آنچه دارید یا به جنبه‌های مثبت زندگی بیندیشید. آیا بهتر نیست که به جای داشتم استرس بی مورد، فکر کردن به کابوس‌ها، ضعف‌ها و نگرانی‌ها، به زیبایی­های جهان و مناظر نشاط انگیز زندگی و نعمت‌های متعددی که در اختیارتان است، توجه کنید؟
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.