نگرانی های دوران کنکور و ۹ روش کلیدی برای مقابله با آن

-همه ما به خوبی به این مساله واقف هستیم که کنکور، باعث پدید اومدن هزاران فکر و خیال نگران کننده در داوطلب میشه. پس هر وقت درباره مشکلی نگران شدید کاغذ و قلم بردارید ۴ سوال زیر را بنویسید و صادقانه به اونا جواب بدید…
الف)مشکل کجاس؟!؟
ب)علت یا عامل این مشکل چیه؟!؟
ج)راه حل ها کدامنند؟!؟
د) بهترین راه حل چیه؟!؟

-جورج برنارد شاو نویسنده مشهور انگلیسی میگه: ((راز بدبختی ما داشتن اوقات فراغتی است که صرف فک کردن درباره خوشبختی میکنیم)) برای درهم شکستن غم و اندوه خودتون رو با کار مشغول کنید هرموقع احساس نگرانی کردید بهترین داروی تاثیر بخش اشتغال به کاری متوسط است تا ذهنتون رو درگیر کنه و از اون موضوع ناراحتی دورش کنه نرمش های روزانه و طناب زدن اثر های خیلی خوبی داره براتون تازه اینجوری تا بعد کنکور وزنتون دوبرابر نمیشه.

-به تجربه ثابت شده بیشتر عوامل نگران کننده حالا کلا برای بشر نه کنکور موضوع های کوچیک و بی اهمیتیه که خیلی راحت میشه فراموششون کرد هروقت راجب مسله ای نگران شدین از خودتون بپرسید ایا میتونم واکنشی غیر از استرس و نگرانی داشته باشم؟؟ در ۹۹% جوابتون( با اجازه بزرگ تر ها) بله خواهد بود.. واقعیتش اینه که در برابر مشکلات خیلی کوچیک نگرانی پاسخ ناخوداگاه بدن ماست اگه تمرین کنید و خودتون رو به واکنش اگاهانه و منطقی عادت بدید خیلی از نگرانی ها خود به خود از زندگیتون حذف میشن پیشنهادم اینه مشکلاتتون رو با بقیه مقایسه کنید اکثرا متوجه میشید که مشکلات بقیه خیلی بیشتر از شماست و دلیلی برای نگرانی پیدا نمیکنید…

index

-از خودتون سوال کنید احتمال وقوع بدترین حالت ممکن چیزی که نگرانتون ساخته چقدره؟؟؟ مثلا اینکه روز کنکور سراسری از بیماری یهویی بستری بشید و به سر جلسه نرسید خب با این سوالات متوجه میشید بیشتر مواقع خودتون رو برای چیزی نگران میکنید که احتمال وقوع خیلی کمی داره یه نگاهی هم به خاطرات بدتون بندازید تاحالا چند بار دچار بدترین حالت ممکن درباره حادثه ای شدید؟!؟ مطمینا حداکثر تعداد این موارد از تعداد انگشتان یک دست کمتره..

-وقایع و اتفاقات چاره نپذیر رو حتما بپذیرید. ویلیام جیمز فیلسوف معروف میگه: اولین قدم برای غلبه کردن بر فجایع لاعلاج پذیرش آنهاست..
واکنش ما نسبت به اتفاقاته که باعث خوشبختی یا بدبختی میشه نه صرفا خود اتفاق پس تا جایی که روزنه ای وجود داره باید با اتفاقات بد جنگید اما وقتی به جایی رسیدیم که به حکم عقل چاره ای نبود اونموقع برای حفظ سلامتی و جلوگیری از بدتر شدن موقعیت باید واقعیت بد رو پذیرا بشیم.

پروفسور نیوهر همیشه دعایی با این محتوا داشت و چقدر خووبه که ماهم همیشه این دعارو با خودمون داشته باشیم:
خداوندا آرامشی به من عطا فرما که واقعیات چاره ناپذیر را پذیرا شوم و نیرویی قوی به من ارزانی فرما تا آنچه را که میتوانم تغییر دهم و دانشی مرحمت کن که فرق بین این دو را متوجه شوم…

-بهایی که برای نگرانی میپردازید رو در نظر بگیرید یه لحظه چیزی نیست جز تایم های خووب و مفید زندگیتون که فقط صرف نگرانی و افکار منفی میشه .
دیس راییلی ایندیشمند مشهور میگه: ((زندگی ارزشمند تر از ان است که حتی لحظه ای از آن را صرف نگرانی کنیم))
بنابراین همیشه این اصل مهم و کلیدی رو بخاطر داشته باشید برای هر لحظه نگرانی لحظاتی زیبا از زندگیتون رو تباه میکنید…

-اعتماد به نفس داشته باشید و هیچوقت قدرت شخص خودتون رو در حل مشکلات دست کم نگیرید برای این منظور شکست های گذشته رو فراموش کنید چرا که گذشته چراغی برای اینده است کاغذ و قلم بردارید و موفقیت های زندگی خودتون رو یادداشت کنید با تاکید بر این موارد بینش و خود باوریتون تغییر میکنه و اعتماد به نفستون دو چندان میشه (یکم دیگه تلاش کنید به مرحله اعتماد به سقف هم میرسید)

-مورد آخر همیشه همیشه همیشه به لطف و عنایت الهی امیدوار باشید بر اساس تحقیقات دکتر نورمان پیل کسانی که اعتقادات مذهبی دارن کمتر از دیگران دچار استرس و نگرانی میشن توکل به خداوند فرد رو در مقابل ناملایمات زندگی تواناتر میکند.

-و نکته اخر اینکه فکر نکنید شما قرار یه ذهنه خالی از دغدغه استرس و نگرانی داشته باشید استرس یک مکانیسم طبیعی بدنه که حالت اماده باش و قوای روحی و جسمی به ادم میده و کسی که استرسی نداره و بیخیاله بیمار محسوب میشه تا یه حدی نگرانی ها کاملا طبیعیه فقط باید کنترلش کنید مه باعث اسیب به کنکور و ایندتون نشه…

۲ comments on “نگرانی های دوران کنکور و ۹ روش کلیدی برای مقابله با آن

  1. ناشناس می‌گه:

    بسیار عالی بود که از سخنان زیبای بزرگان بهره بردید.ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.