نیمسال دوم و 4 راهكار براي نتيجه‌گيري بهتر

امتحانات نیم‌سال اول  را پشت سر گذاشتیم و در آستانه‌ی ورود به نیم‌سال دوم تحصیلی هستیم. نیم‌سال دوم آغازی مهم‌تر است؛ اما 3 عامل باعث می‌شود که ما نیم‌سال دوم را نسبت به نیم‌سال اول کم‌تر جدی بگیریم:

1. تغییرات آب و هوا: با نزدیک شدن به فصل بهار و حال و هوای عید نوروز، از مطالعه و درس و مدرسه فاصله می‌گیریم.


2. زمان تحصیلی نیم‌سال دوم نسبت به نیم سال اول کوتاه‌تر است: به دلیل زمان کوتاه‌تر، سرعت تدریس معلم بالا می‌رود و ممکن است این احساس در ما به وجود آید که حجم مطالب تدریس‌شده در نیم‌سال دوم سنگین‌تر است و ما نمی‌توانیم همه‌ی مباحث را بخوانیم؛ در نتیجه تا حدودی انگیزه‌ی لازم را برای درس خواندن از دست می‌دهیم که این موضوع بسیار خطرناک است.

dan

3. تعطیلات نوروز: 13 روز تعطیلی بدون مرور باعث فراموشی مطالب نیم‌سال اول می‌شود. به علاوه برای امتحانات پایان سال علاوه بر مباحث نیم‌سال دوم مباحث نیم‌سال اول نیز باید خوانده شود.

اما چه‌کار کنیم که در نیم‌سال دوم بتوانیم از وقتی که داریم درست و مفید استفاده کنیم؟

1. آغاز درست: هدف خود را برای نیم‌سال دوم مشخص کنیم (افزایش معدل، کسب نمرات بالا) و راه درست رسیدن به هدفمان را انتخاب کنیم.

2. تنظیم یک برنامه‌ی درسی: هدفمان را مشخص کردیم، راه رسیدن به آن را انتخاب کردیم و حالا برنامه‌ریزی می‌کنیم. برای این‌که بتوانیم برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم و بتوانیم به آن عمل کنیم باید نسبت به خود شناخت داشته باشیم، عادت‌ها و توان مطالعاتی خود را بدانیم و ببینیم که بازدهی ما در چه ساعتی از روز بیش‌تر است و برنامه‌ریزی را منطبق با شرایط خود تنظیم کنیم (البته برنامه‌ریزی درسی ما برای ایام نوروز نباید به صورتی باشد که تکالیف خود را طی دو روز اول انجام دهیم.)

3. منظم بودن: منظم بودن و قانونمند بودن را با خود تمرین کنیم و به خود قول بدهیم که به برنامه‌ریزی خود عمل خواهیم کرد.

4. ایجاد تعادل در مطالعه و اوقات فراغت (به خصوص در ایام نوروز)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.