نیم‌سال دوم را مهندسی کنید (2)

بار‌ها و بار‌ها داوطلبانی را دیده‌ام که برای انتخاب منابع مطالعاتی یا کتاب‌های کمک‌آموزشی خود معیارهایی مانند معروف بودن کتاب، قطور بودن و حجیم بودن کتاب را مد نظر داشته‌اند. گاهی نیز به توصیه‌ی دوستان و آشنایان عمل کرده‌اند و گاهی نیز  از کتاب‌هایی که رتبه‌های برتر کنکور از آن‌ها استفاده کرده‌اند توجه داشته‌اند.

همان طور که می‌دانید اولین گام برنامه‌ریزی، انتخاب کتاب است. ممکن است در نیم‌سال اول از منابعی استفاده کرده‌اید که با یک یا چند معیار از معیار‌های گفته‌شده خریداری شده‌اند که معمولاً در این موارد کتاب‌ها دست‌نخورده و مثل روز اول در کتابخانه‌ی شما مانده‌اند؛ بنابراین باید در نیم‌سال دوم این منابع را به نحوی انتخاب کنید که حداکثر استفاده را از آن‌ها ببرید.در معیار‌های ذکر شده یکی از آن‌ها بسیار متداول و شایع است و آن انتخاب کتاب‌‌هایی است که رتبه‌های برتر کنکور از آن‌ها استفاده کرده‌اند.

برای هر سطحی از مطالعه و با توجه به نمره‌ی مدرسه و ترازتان کتاب مناسبی وجود دارد و رتبه‌های برتر نیز از کتاب‌های سطح پایین‌تر شروع کرده‌اند؛ پس در نیم‌سال دوم منابعتان را درست و اصولی انتخاب کنید.

choice

ممکن است در نیم‌سال اول از کتاب‌هایی استفاده کرده‌اید که چندان نتیجه‌بخش نبوده است اما در نیم‌سال دوم با توجه به معیار‌های زیر منابع خود را انتخاب کنید:

1. سطح خود را در هر درس بیابید. این کار را می‌توانید با کمک کارنامه‌ی نیم‌سال اول مدرسه و کارنامه‌های آزمون‌های آزمایشی نیمسال اول در هر درس انجام دهید.

برای مثال برای درسی که در مدرسه نمره‌ی زیر 17 گرفته‌اید و در آزمون‌های جامع نیز زیر 40% پاسخ داده‌‌اید باید کتاب کمک آموزشی با رویکرد آموزش مفهومی را در آن درس تهیه کنید و ابتدا مفاهیم را خوب و عمیق یاد بگیرید.

2. در هر مقطعی که هستید فقط کتاب‌هایی را که لازم و ضروری است تهیه کنید.

برای مثال اگر در مقطع چهارم و کنکوری هستید باید در این بازه‌ی زمانی کتابهای تست استاندارد حاوی تستهای کنکور سراسری داخل و خارج کشور را تهیه کنید و با نظر مشاور خود شروع به استفاده از آن کنید.

3. در انتخاب کتاب برای هر درس زیاده‌روی نکنید.

برای هر درس نهایتاً یک یا دو کتاب کافی است.

4. عاقلانه تصمیم بگیرید و با مشاور خود مشورت کنید و هرگز این نکته را فراموش نکنید که نیاز‌های هر شخص در  انتخاب منابع با شخص دیگری متفاوت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.