نیم‌سال دوم هم‌چون يك دونده ماراتن بدويد

کنکور مانند یک مسابقه‌ی دو ماراتن است. برای این‌که بخواهید در این مسابقه پیروز شوید باید از چه شرایطی اطلاع داشته باشید؟

1-       آشنایی کامل به مسیر مسابقه

2-       تقسیم درست توان و انرژی خود در تمام طول مسیر

3-       آگاهی از شرایط سایر شرکت کنندگان در مسابقه

حال باید شرایط داوطلبان کنکور سراسری را بررسی کرد:

Time to Evaluate Clock Review or Assessment Management

·          گروهی از داوطلبان پس از امتحانات ترم اول با جدیت و سخت‌کوشی بیش‌تر درس می‌خوانند.

·          بسیاری از داوطلبان بعد از عید به طور باور نکردنی و خارق‌العاده‌ای پیشرفت می‌کنند.

·          در آخر بعد از امتحانات ترم دوم، به طور قطع می‌توان گفت تمام دانش‌آموزان به این فکر می‌افتند که داوطلب کنکور هستند و شروع به حرکت می‌کنند.

با توجه به دسته‌بندی داوطلبان بهتر است جزو کدام دسته باشید؟ به طور قطع همه‌ی دانش‌آموزان دوست دارند جزء دسته‌ی اول باشند.

نگاه به گذشته:

زنگ کنکور یا سوت شروع مسابقه، 1 مهر یا بهتر است بگوییم نیمه‌ی اول تیرماه به صدا درآمد. تقریباً نیمی از مسیر را طی کرده‌اید؛ ولی تا به حال بسیار در مسابقات دو دیده‌اید که در اواسط راه بسیاری از دوندگان از ادامه‌ی مسیر صرف نظر می‌کنند و به حاشیه می‌روند. در مقابل نفراتی که جزو نفرات آخر مسابقه محسوب می‌شدند ولی امید خود را به آینده از دست نداده و به حرکت خود ادامه می‌دهند ممکن است حتی برنده‌ی مسابقه ‌شوند.

همان‌طور که در مسابقات آسیایی دو سال گذشته دیدیم آقای سجاد مرادی تا اواسط مسابقه در جایگاه مناسبی نبود ولی در میانه‌ی راه با یک حرکت به موقع و حساب‌شده خود را از سایرین جدا کرد و صاحب مدال طلای مسابقات آسیایی شد و میلیون‌ها ایرانی را خوشحال کرد.

ما نیاز به حرکت یا آغاز دوباره داریم تا نیروهای خود را جمع کنیم و با یک حرکت مستمر به موفقیت و هدف خود برسیم.

دلیل مهم بودن نیم‌سال دوم:

آیا تا به حال شنیده‌اید نیمه‌ی دوم نیمه‌ی مربیان است؟

در بسیاری از مسابقات تیم‌‌هایی بوده‌اند که نیمه‌ی اول مسابقه را برده‌اند ولی نتیجه‌ی کل بازی را واگذار کردند. نیمه‌ی دوم مربی باهوش و زیرک، استراتژی‌های خاص خود را به کار می‌گیرد و باعث برد تیم خود می‌شود. مربی خود باشید و علاوه بر حرکت به موقع، برنامه‌ریزی مناسب نیز داشته باشید تا به نتیجه‌ی دلخواه خود برسید.

دانش‌آموزان استراتژی‌های متفاوتی را به کار می‌گیرند. یکی از پیشنهادها الگوی زیر است:

1-       اگر به دلیل کار زیاد در طول نیم‌سال یا امتحانات ترم اول دچار خستگی شده‌اید بهتر است که 2 یا نهایتاً 3 روز به خود استراحت دهید و به مسافرتی کوتاه‌مدت بروید و بعد از آن با نهایت انرژی و فارغ از خستگی‌های گذشته با عزمی جدی حرکت دوباره‌ی خود را شروع کنید.

2-       تدریس معلمان در نیم‌سال دوم آهسته‌تر است و فرصت خوبی برای شماست تا نهایت استفاده را از این موقعیت ببرید و جبران نیم‌سال اول را بکنید.

3-       دقیقاً هماهنگ با بر نامه مدرسه پیش بروید و از تل‌انبار شدن درس‌ها جلوگیری کنید. در وقت‌های اضافی به نقطه ظعف‌های خود بپردازید یا درس‌های مهم‌تر را جمع‌بندی کنید.

4-       درس‌ها را بسیار عمیق و به عبارت دیگر با کیفیت بخوانید تا نهایتاً احتیاج به مرورهای جزئی داشته باشید و نیازی به خواندن عمیق دوباره نباشد.

5-       اگر داوطلب قوی هستید و درس‌ها را جلوتر از مدرسه می‌خوانید، می‌توانید با مشورت مشاور و خانواده ترم دوم را غیر حضوری بخوانید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.