هدف ، هدف و باز هم هدف

سلام

 بسیار گفته‌اند و شنیده‌اید که داشتن هدف برای رسیدن به مقصد و دستیابی به خواسته‌ها اهمّیّت فوق‌العاده‌ای دارد. حتّی آموخته‌اید که خوب است اهداف‌ بلند و والا انتخاب شوند.

این‌که بگویید: «نتیجه‌ی خوب بگیرم» یا «در یک رشته یا دانشگاه خوب پذیرفته شوم» اگرچه خوب است ولی به اندازه‌ی کافی  محرّک و انگیزه آفرین نیست. این اهداف بسیار مبهم و نامعلوم هستند و نمی‌توان مسیری برای رسیدن به آن‌ها تعیین کرد. همین باعث می‌شود هرگز به آن‌ها دست پیدا نکنید. هدف‌گذاری مناسب کار دشواری نیست.

کافی است اهداف مشخّص تعیین کنید و رنگ واقعیّت به آن‌ها ببخشید.

44077_original

 

خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع گرایانه و زمان داربودن شرایطی هستند که اهداف‌تان را عملیّاتی ، محرّک و انگیزه‌بخش می‌کنند.

این نکته مهم و کلیدی را همواره سرلوحه کار خود قرار دهید که به جای گفتن: «هدفم این است که نتیجه‌ی خوب بگیرم» سعی کنید در هر آزمون معیار مشخّص و روشنی را تعیین کنید تا با استفاده از آن خوب بودن قابل تفسیر باشد.

یک پرسش بیش‌تر، یک اشتباه کمتر، یک مفهوم جدیدتر  یا جهشی مختصر در اعداد و ارقام ، تفسیرهای مناسبی از تعیین اهداف واقعی و قابل دستیابی هستد. با چنین روشی خواسته‌های‌تان در دسترس قرار می‌گیرند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.