هدف از تکمیل دفتر برنامه‌ریزی چیست؟

برنامه‌ریزی، اولین و در عین حال مهم‌ترین گام در مطالعه و درس خواندن است. وقتی برنامه‌ریزی می‌کنیم در مسیر مشخصی قرار می‌گیریم و مثل قطاری که روی ریل حرکت می‌کند، مستقیم به سوی هدف پیش می‌رویم.نداشتن برنامه‌ریزی برای رسیدن به هدف باعث می‌شود که حتی با وجود تلاش زیاد، کم‌تر به نتیجه‌ی مطلوب دست یابیم.

اصل مهم در برنامه‌ریزی، نوشتن کارهایی است که تصمیم دارید انجام دهید. وقتی تصمیمات خود را می‌نویسید، احساسی در درون شما شکل می‌گیرد که خودتان را ملزم کنید تا آن کار را به نحو احسن انجام دهید.

index

دفتر برنامه‌ریزی ابزار مناسبی است که به شما این امکان را می‌دهد که تصمیمات خود را بنویسید، ساعت‌هایی را برای مطالعه‌ی مباحث و درس‌های مختلف پیش‌بینی کنید، متعادل و متناسب درس بخوانید، از افراط و تفریط در درس خواندن بپرهیزید، در مطالعه‌ی درس خاصی وسواس نداشته باشید، اهداف خود را دسته‌بندی کنید و برای هر کدام از آن‌ها برحسب نیاز و درجه‌ی اهمیتشان، زمان اختصاص دهید، سیر صعودی در افزایش ساعت مطالعه داشته باشید، با نکات مثبت و منفی خود آشنا شوید و روز به روز به سمت مثبت شدن حرکت کنید، واقع‌بینانه‌تر هدف‌گذاری کنید و از بلندپروازی در تعیین اهداف بپرهیزید، زمان را به درستی مدیریت کنید و از آن به بهترین نحو  ممکن استفاده کنید.

اگر می‌خواهید شروع خوبی داشته باشید، از همان لحظه‌ای که درس خواندن را شروع می‌کنید، دفتر برنامه‌ریزی را تکمیل کنید. تشخیص درست، نتیجه‌ی تجربه است. تجربه ثابت کرده است که دانش‌آموزانی که دفتر برنامه‌ریزی را با دقت تکمیل می‌کنند و آن را ابزاری مهم برای رسیدن به اهدافشان می‌دانند، همواره موفق‌ترند.

این اصل مهم را همواره به خاطر داشته باشید:

" آینده، کتابی است که امروز می‌نویسی. چیزی بنویس که در آینده از خواندن آن لذت ببری."

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.