هزينه و وقتتان را دريابيد(بخش اول)

در سال‌هاي اخير، ظرفيت پذيرش دانشجو به مقدار قابل توجهي افزايش يافته است و امروز کمتر کسي وجود دارد که نتواند وارد دانشگاه شود؛ اما اين موضوع هرگز باعث از بين رفتن رقابت ميان داوطلبان نشده است؛ زيرا در حال حاضر، هدف، تنها قبولي در دانشگاه نيست؛ بلکه داوطلبان تلاش مي‌کنند که در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود تحصيل کنند.
 
به خاطر همين موضوع، باز هم رقابت براي کسب رتبه خوب در ميان بيشتر داوطلبان وجود دارد؛ در اين ميان، برخي از داوطلبان سعي مي‌کنند تا علاوه بر مطالعه، از راه‌هاي مختلفي مانند رفتن به کلاس‌هاي کنکور، گرفتن معلم خصوصي و … از ديگر داوطلبان پيشي بگيرند. در چند سال اخير، بخصوص در شهرهاي بزرگ، تب استفاده از کلاس‌هاي کنکور تقريباً همگاني و در برخي از موارد به نوعي چشم و همچشمي میان داوطلبان کنکور سراسری تبديل شده است.
 
 سؤالي که وجود دارد اين است که: آيا واقعاً اين کلاس‌ها و مؤسسات براي داوطلبان مفيد و موثر است و واقعاً مي‌تواند توقع داوطلبان را در رابطه با موفقيت در کنکور برآورده کند؟ با توجه به اينکه امروزه کلاس‌هاي کنکور، دغدغه بسياري از داوطلبان آزمون سراسري شده است، در اين سلسله از مقالات تلاش مي‌کنيم تا اين کلاس‌ها و شرکت در آنها را مورد بررسي قرار دهيم. اميدواريم که شما داوطلبان عزيز، اين مقاله را بخوبي مطالعه کرده و سپس در خصوص شرکت در اين کلاس‌ها تصميم درستي بگيريد.
 
images
 
1-    افراط کلاس‌هاي کنکور، تلف کنندگان وقت و انرژي شما
 
يکي از مهم‌ترين معايب و ايرادهايي که کلاس هاي کنکور دارند اين است که وقت و انرژي داوطلبان را هدر مي دهند. به عنوان يک دانش‌آموز يا داوطلب پشت کنکوري که علاقه به شرکت در اين کلاس‌ها داريد، بايد بخشي از وقت و انرژي خود را در طي روز صرف اين کلاس‌ها نماييد. اگر دانش آموز باشيد و بخواهيد در ساعاتي غير از ساعات مدرسه در اين کلاس‌ها شرکت کنيد، معمولاً خستگي باعث مي‌شود تا پس از بازگشتن به خانه تا مدتي نتوانيد به تکاليف درسي يا مطالعه طبق برنامه خود بپردازيد. ممکن است که حتي خستگي ناشي از شرکت در کلاس ها براي داوطلباني که به مدرسه نمي‌روند نيز زياد باشد. اين موضوع بخصوص در شهرهاي بزرگ که رفت و آمد، وقت بسياري از داوطلبان را مي‌گيرد، بيشتر مشهود است.
 
اگر بعد از خواندن تمام مقاله، هنوز به شرکت در کلاس‌هاي کنکور اصرار داشتيد و آن را براي موفقيت در کنکور لازم دانستيد، حتماً در کلاس‌هايي شرکت کنيد که علاوه بر استفاده از اساتيد و معلمان کارآزموده و با تجربه، از نظر زماني در ساعاتي برگزار شود که با ساعات درس و استراحت شما تداخل پيدا نکند و شما حتماً ساعات خاصي را براي اين کلاس‌ها در برنامه روزانه خود در نظر گرفته باشيد.
 
مخصوصاً در شهرهاي بزرگ به دوري و نزديکي اين کلاس‌ها به محل زندگي‌تان دقت کنيد تا بخشي از وقتتان در راه تلف نشود. يک پيشنهاد که ممکن است برخي از شما داوطلبان از آن استقبال کنيد اين است که اگر مجبور به حضور در کلاس‌هايي شديد که مسافت قابل توجهي با منزل شما داشتند، در بين راه مي‌توانيد لغات عربي، انگليسي يا برخي از مباحث دروس آزمون را که از قبل ضبط کرده‌ايد، گوش کنيد. چون شما خسته هستيد اين کار باعث مي‌شود تا بدن شما تقريباً در حال استراحت باشد و فقط گوشتان بشنود و از طريق حافظه شنيداري مطالبي را حفظ کنيد. در اين شرايط، شنيدن مباحث تاريخ ادبيات به شکل داستان‌گونه، از آنجايي که نسبت به درس عربي و زبان آسان‌تر است، مفيدتر و بهتر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.