هزينه و وقتتان را دريابيد(بخش دوم)

2-   پول خود را دريابيد
شرکت در کلاس‌هاي کنکور، معمولاً هزينه‌هاي گزافي به خانواده‌ها تحميل مي‌کند. رقم هاي بالاي هر جلسه، ضمن اينکه از معيار مشخصي پيروي نمي‌کند، تضميني هم براي کيفيت آموزشي معلم به شمار نمي‌آيد؛
 
در حالي که کسب شهرت و نام در عرصه تدريس خصوصي و تهيه و تدوين جزوه‌هايي که ملاک روشني براي سنجش اعتبار آنها وجود ندارد، نمي‌تواند معيار خوبي براي انتخاب يک معلم خوب باشد؛ از طرف ديگر، با وجود اينکه در تبليغات اين مؤسسات، علاوه بر تضميني بودن، از نگرفتن شهريه تا زمان کسب نتيجه سخن گفته مي‌شود، اما کافي است تا شما به يکي از اين مؤسسات مراجعه کنيد تا ببينيد که چگونه با ترفندهاي مختلف مانند جزوه، کتاب و … مبالغ بسيار زيادي را از داوطلبان مي‌گيرند. به اين ترتيب مشاهده مي‌شود که آنها به مقاصد خود در کسب سودهاي کلان از داوطلبان براحتي دست مي‌يابند.
 
IncreaseMoney
 

با توجه به اينکه وضع اقتصادي بيشتر خانواده‌هاي ايراني در حد متوسط و حتي در برخي از موارد، پايين‌تر از متوسط است، هر يک از داوطلبان عزيزي که در چنين شرايطي قرار دارند بايد بسنجند که با توجه به هزينه‌هايي که پرداخت خواهند کرد، آيا مي‌توانند نتيجه‌اي را که دوست دارند به دست آورند و اصلاً دستيابي به اين نتيجه چقدر مي‌تواند از نظر خود داوطلب و نه بنا قول اين مؤسسات، تضميني باشد.
 
مواقعي وجود دارد که داوطلب، مباحث و فصولي از يک درس اصلي را که تاثير بسزايي در قبولي و رتبه او دارد بلد نيست و مواردي هم وجود دارد که برخي از مباحث و فصول يک درس با ضريب نه چندان مهم را نمي‌داند. اگر يک داوطلب در چنين شرايطي باشد، بايد با مشورت و رايزني با والدين و افراد با تجربه و با مقايسه آن هزينه و وقت و انرژي که صرف مي‌کند و چيزي که به دست مي‌آورد، تصميم نهايي را بگيرد؛ به عنوان نمونه، شما داوطلب رشته تجربي، مبحث ژنتيک درس زيست‌شناسي را که مهم‌ترين درس در گروه آزمايشي علوم تجربي محسوب مي‌شود بلد نيستيد. با توجه به اينکه اين مبحث، بخش بسيار مهمي از درس زيست‌شناسي را در آزمون سراسری تشکيل مي‌دهد، اينکه يک داوطلب در اين مبحث ضعيف باشد، ممکن است به طور مستقيم بر رتبه او تاثير گذارد؛ با اين همه، اين موضوع باعث نمي‌شود که شما به عنوان اولين و آخرين راه حل به سراغ کلاس‌هاي کنکور برويد؛ زيرا راه‌هاي مختلفي براي جبران اين ضعف وجود دارد.
 
قبل از هر چيز سعي کنيد که با مطالعه چند باره کتاب درسی و جزوه‌هاي معلمتان و حتي معلمان ساير دبيرستان‌ها که به تدريس خوب مشهور هستند اين مشکل را بر طرف کنيد. در اين ميان مي‌توانيد از همکلاسي‌ها و ساير دانش‌آموزان و داوطلباني که در اين مبحث يا درس قوي هستند نيز کمک بگيريد. اين کارها به شما امکان مي‌دهد تا بخشي از مشکل يا همه آن را حل کنيد. حالا وقت آن رسيده است که با چند پرسش و تست زني، بار ديگر خود را محک بزنيد تا ببينيد که چقدر توانسته‌ايد ضعف‌ها و مشکلات خود را در اين زمينه جبران کنيد.
 
اگر با وجود انجام این کارها،هنوز ضعف شما در اين درس زياد بود، راه حل ديگري قبل از شرکت در کلاس‌هاي کنکور وجود دارد و آن هم استفاده از کلاس‌هاي رفع اشکال هست. شما در اين کلاس مي‌توانيد تمرکز خود را روي آنچه که نمي‌دانيد، متمرکز و از وقت و هزينه خود نيز به صورت قابل ملاحظه‌اي کم کنيد. در چنين شرايطي با خود صادق باشيد و ببينيد که آيا پاسخ ندادن به چند تست احتمالي مي‌تواند تاثير قابل ملاحظه‌اي بر رتبه و شرايط شما داشته باشد. اگر پاسختان مثبت است، پس حتماً ابتدا کلاس‌هاي رفع اشکال و سپس استفاده از معلم خصوصي را در چند جلسه انتخاب کنيد که باز هم از کلاس‌هاي کنکور بهتر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.