هزينه و وقتتان را دريابيد(بخش پنجم)

5-   سطح پايين علمي اساتيد
 
با وجود تبليغات بسيار زياد اين مؤسسات که خود را مؤسسات برتر علمي و شرکت کنندگانشان را رتبه‌هاي برتر کنکور مي‌دانند، ضعفي عمده ای که بيشتر اين مؤسسات دارند آن است که اساتيد آنها در بسياري از دروس، اساتيدي هستند که کمتر در زمينه کنکور و نحوه تست‌زني و مواردي از اين قبيل که فاکتورهای کلیدی در مسیر موفقیت در آزمون سراسری به شمار می آیند،موفق عمل کرده‌اند.
 
برخي از اين مؤسسات بخصوص در شهرهاي بزرگ سعي مي‌کنند که دو يا سه استاد معروف را براي تدريس دروس دعوت و در بقيه درس‌ها از اساتيد کم سابقه و کم تجربه استفاده کنند؛ در واقع، آنها با استفاده از نام همان دو يا چند استاد، داوطلبان زيادي را جذب مي‌کنند. برخي از مؤسسات نيز ادعا مي‌کنند که جزوات اساتيد و معلمان باتجربه و مطرح را ارايه مي‌دهند؛ در حالي که هيچ تضميني در اين خصوص وجود ندارد و واقعاً يک داوطلب چگونه مي‌تواند به اين نکته پي ببرد که اين جزوه مربوط به آن استاد خاص است یا خیر؟
 
index
 

 
    در شهرهاي کوچکتر که رقابت براي جذب داوطلبان کمتر است، مؤسسات کنکور، معمولاً اساتيد و معلمان بسيار تازه کار و کم تجربه را استخدام مي‌کنند. آنها از اين طريق قصد دارند تا هم دستمزد کمي به اين اساتيد پرداخته و هم سود بيشتري را عايد مؤسسه نمايند؛ از طرف ديگر، مؤسسات علاوه بر تبليغ اساتيدشان از راه‌هاي ديگري هم به جذب داوطلب مبادرت مي‌کنند. آنها سعي مي‌کنند تا با مشاوره رايگان و آموزش مهارت‌هاي تست زني، مسايل مربوط به تقويت حافظه، کاهش استرس، غلبه بر اضطراب و … وارد عرصه شده و وقت و هزينه شما را از بين ببرند؛ در حالي که تمام اين موارد اخير را مي‌توان از طريق خواندن چند مقاله و تمرين به دست آورد.
 
 علاوه بر اين، يکي از مهم‌ترين نقص‌هايي که اين مؤسسات دارند آن است که به همه داوطلباني که مربوط به يک گروه آموزشي هستند برنامه‌اي تقريباً يکسان مي‌دهند؛ بدون اينکه بخوبي با آنها مشورت کرده و درباره ويژگي‌هاي هر يک از داوطلبان، بيشتر بدانند؛ اين در حاليست که حافظه، توان يادگيري و نقاط ضعف و قوت هر داوطلب در مقايسه با سايرين در دروس مختلف، متفاوت است؛ به علاوه، هر داوطلب، ويژگي‌هاي جسمي و روحي و اهداف خاص خود را دارد که با داوطلب ديگر متفاوت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.