هشت راز جالب را درباره‌ی خنده بدانید(بخش اول)

امروزه این موضوع بصورت علمی ثابت شده است که هیچ ورزشی نمی‌تواند مانند خنده بیشتر عضلات بدن را به جنبش وادارد. در ظاهر خندیدن را باید یکی از واکنش‌های طبیعی بدن به شمار آورد که به طور خودکار و کاملا پیش پا افتاده تخلیه هیجانات بدن را موجب شده و در عین حال به رهاسازی انرژی محبوس شده کمک می‌کند. اما شاید دانستن این نکته خالی از لطف نباشد که هنوز بسیاری از نکات را درباره خندیدن نمی‌دانیم، نکاتی که حتی برخی از آن‌ها تا مرز تبدیل شدن به راز هم پیش رفته است.

۱. موش‌ها قلقلکی هستند

اگر می‌خواهید خندیدن موش را ببینید کار چندان سختی نخواهید داشت، کمی آن را قلقلک دهید! شامپانزه‌ها هم می‌خندند و البته سگ‌ها. با این حال خنده موش‌ها متمایز از سایر حیوانات است. آن‌ها زمانی که در حال بازی کردن هستند می‌خندند، دقیقا همانند انسان‌ها. در حقیقت برای موش‌ها خنده راهی است تا نشان دهند که شاد هستند و محبت را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. مطالعات نشان می‌دهد موش‌هایی که بیشتر بازی می‌کنند، بیشتر هم می‌خندند و جالب‌تر اینکه موش‌هایی که بیشتر می‌خندند بیشتر ترجیح می‌دهند که اطراف موش‌های در حال خندیدن باشند.

دانشمندان ضمن اشاره به مطالعات صورت گرفته در زمینه خنده به این واقعیت مهم هم تاکید می‌کنند که خنده در انسان فرم تکامل یافته‌ای از تلفظ صوتی است، فرآیندی که در بسیاری از پستانداران دیگر مشاهده شده است. در انسان خنده به شیوه مهمی از بیان احساسات تبدیل شده است و جالب اینکه از آن در بسیاری از کانال‌های ارتباطاتی استفاده می‌شود. کافی است به رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی توجه کنیم؛ جایی که همه روزه از انبوهی از نمادهای خنده و فرم‌های مرتبط با آن استفاده می‌شود.

Smiling_Benefits_Health

۲. خندیدن به دلیل شنیدن لطیفه نیست

اگر از بسیاری از افراد بخصوص بزرگسالان بپرسید که چه چیزی موجب خنده آن‌ها می‌شود، بیشتر آن‌ها در پاسخ می‌گویند شنیدن لطیفه و سرگرمی ناشی از آن علت اصلی است. با این حال این نظر نمی‌تواند چندان درست باشد. رابرت پراوین، روان‌شناس دانشگاه مریلند دریافته که انسان‌ها بیشتر زمانی می‌خندند که درباره دوستانشان صحبت می‌کنند. به بیان دیگر ۳۰ درصد احتمال بیشتری وجود دارد که وقتی ما با دوستانمان هستیم به چیزی بخندیم.

اگر دقت کرده باشید به طرز حیرت انگیزی متوجه می‌شوید که در خلال گفت‌و‌گو با دوستان و افراد حاضر در اطراف به دلیل شنیدن لطیفه و حرف‌های خنده دار نمی‌خندید، بلکه به اظهارنظر‌ها و جملاتی که به زبان می‌آورند می‌خندید، عباراتی که لزوما در چهره آن‌ها اثری از خنده در هنگام گفتنشان دیده نمی‌شود. به عقیده روان‌شناسان خندیدن را می‌توان شکلی از برقراری ارتباط دانست و نه نوعی واکنش. علم خنده به ما می‌گوید که خنده ارتباط چندانی با شنیدن لطیفه ندارد. بلکه رفتاری اجتماعی است که از آن برای نشان دادن علاقه‌مان به افراد و درک آن‌ها استفاده می‌کنیم.

۳. مغز توانایی تشخیص خنده ناخواسته و عمدی را دارد

مطالعاتی که در پیشرفته‌ترین آزمایشگاه‌ها صورت گرفته از اهمیت خندیدن در فعالیت‌های مغزی حکایت دارد. این واقعیت توسط تصویربرداری‌های دقیق پزشکی به اثبات رسیده است. این مطالعات نشان می‌دهد، مغز نه تنها به طور خودکار تفاوت نوع خندیدن را تشخیص می‌دهد، بلکه کیفیت آن را نیز بخوبی تعیین می‌کند. نکته قابل تامل در این رابطه آن است که مغز به عنوان مرکز فرماندهی بدن این توانایی را دارد که به طور کاملا خودکار خنده عمدی را متوجه شود. محققان این توانایی را یکی از شگفت انگیز‌ترین قابلیت‌های مغز به شمار می‌آورند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.