هشت نکته‌ی طلایی برای رسیدن به موفقیت

ممکن است تصور کنید که شما راهتان با آن دسته افراد موفقی که پیوسته کامیابی‌های تازه به دست می‌آورند یکی نباشد. البته ممکن است آن‌ها توانایی‌هایی داشته باشند که شما فاقد آن هستید، اما همیشه این اصل طلایی را به یاد داشته باشید: موفقیت آموختنی است و تنها تفاوت شما با آن‌ها این است که آن‌ها همیشه یک‌سری عادات خاص را به کار می‌بندند و این باعث کامیابی‌شان می‌شود. موفقیت همین است: جمع راه و روش‌های زندگی به صورت هوشمندانه.

در این‌جا به چند مورد از این شیوه‌ها اشاره می‌کنم:

1- مثل برنده‌ها بیندیشید: رفتار خود شخص نقش بزرگی در موفقیتش دارد. دیدگاهتان نباید هیچ‌گاه مثل انسان‌های شکست‌خورده باشد. خوب است که پیشرفت‌ها و دستاوردهایی را که در راه آن‌ها تلاش می‌کنید برای خود مجسم کنید. همیشه نیمه‌ی پر لیوان را ببینید. مردم هم همیشه از افراد موفق تبعیت می‌کنند نه منفی‌بافان.

82

2- جزئی از یک گروه باشید: موفقیت اکثر اوقات نتیجه‌ی یک کار گروهی است. یک گلزن در فوتبال هیچ‌وقت به تنهایی نمی‌تواند موفقیت کسب کند. با همکاری و مساعدت اعضای مختلف یک گروه، موفقیت به دست می‌آید. در مواقعی که با مشکل مواجه شدید از دبیر، هم‌کلاسی یا پشتیبانتان کمک بگیرید و تا جایی که می‌توانید مسئولیت‌ها و کارهای خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. در این حالت است که موفق خواهید شد.

3- پویشگر باشید: کسی که شکار کردن بلد باشد، می‌داند که می‌تواند منتظر شکار در جایی مخفی شود اما هیچ‌ وقت چیزی شکار نکند. قانون شکار این نیست. باید از مخفی‌گاه بیرون آیید و خودتان به دنبالش بروید. در مسائل درسی نیز وضع به همین منوال است. منتظر تکلیف نمانید. خودتان به دنبال علم باشید. در خود انگیزه ایجاد کنید و به دنبال پروژه‌های جدید باشید و از هیچ چیز هراسی به دل راه ندهید.

4- همیشه نتیجه را در ذهن داشته باشید: هر کاری که انجام می‌دهیم، قطعاً منطق و دلیلی دارد و برای رسیدن به هدف و نتیجه‌ای مشخص است. در خانه و مدرسه هم باید همین طور باشد. هر کار ناخوشایندی هم که مجبور به انجامش هستید با در نظر گرفتن نتیجه و هدفتان به دقت انجام دهید. این به شما انگیزه می‌دهد.

5- منظم باشید: هنگام کار کردن و مطالعه طبق برنامه‌ ریزی، قدم به قدم همه‌ی مراحل را به دقت طی کنید. برای هدف خود طرح و برنامه مشخصی داشته باشید. اگر قسمتی از برنامه را نادیده بگیرید، مطمئناً کارتان به نتیجه نخواهد رسید.

6- ایراد نگیرید: گروهی از مردم فقط برای ایراد گرفتن از سایرین زندگی می‌کنند. بعضی از دانش‌آموزان فقط تماشاچی‌های خوبی هستند اما هنگامی که نوبت به بازی خودشان رسید با شکست روبه‌رو می‌شوند. شما این‌طور نباشید. اگر در کار کسی ایرادی مشاهده کردید، مثل یک معلم به او گوشزد کنید. کسی را مسخره نکنید و بیش از حد شکایت نکنید. زمانی هم که کاری شایسته‌ی ستایش است، تحسین کنید. با انتقادات دیگران از شما به خوبی برخورد کنید. وقتی کسی از شما انتقادی می‌کند، ابتدا ببینید دلایل معتبری دارد یا خیر. راحت است که انتقاد را ندیده بگیرید و پیش خود بگویید طرف حسود بود؛ اما خوب است که گه‌گاه خودمان را همان‌طور که دیگران می‌بینند ببینیم. روی انتقادات دیگران فکر کنید و توصیه‌ها را نادیده نگیرید. بعضی از انتقادات پله‌های ترقی برای ما محسوب می‌شوند.

7- الگو باشید: همیشه تکالیف و درس‌های‌تان را طوری انجام دهید که انتظار دارید دیگران انجام دهند. این کار بسیار تأثیرگذار است و در کل عملکرد، انعکاس پیدا می‌کند. اگر همیشه کارهای‌تان را به بهترین نحو ممکن انجام دهید، در کارتان نمونه خواهید شد و دیگران نیز به عنوان یک سرمشق از شما پیروی می‌کنند.

8- صبور باشید: چیزی به اسم موفقیت یک‌شبه یا یک‌شبه ره صد ساله رفتن وجود ندارد. حتی آن‌ها که به نظر شما یک دفعه موفق شدند نیز برای رسیدن به این موفقیت زمانی طولانی تلاش کرده‌اند. رسیدن به موفقیت نیازمند گذر زمان است. باید کاملا صبور باشید و همیشه هدف را در ذهنتان نگه دارید.

موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.