هفت اصل مطالعاتي

لازمه داشتن یک مطالعه موثر و باکیفیت برای دانش آموزان و بخصوص برای داوطلبان کنکور سراسری، رعایت اصولی است که مهمترین آنها عبارتند از:

اصل 1: تعادل مطالعاتي

در اصل تعادل مطالعاتي بايد توجه کنيم که درس‌ها را به اندازه‌ي اهميت آن‌ها مطالعه کنيم. با توجه به ضرايب درس‌ها در کنکور، متناسب با رشته‌ي مورد علاقه‌ي خود مي‌توانيد تعادل در مطالعه را بررسي کنيد.

اصل 2: واحد مطالعه

طبق تحقيقات صورت‌گرفته، مطالبي که در ابتدا و انتهاي يک واحد زماني مطالعه مي‌شوند داراي حداکثر يادآوري خواهند بود؛ بنابراين اگر دانش‌آموز بيش از 2 ساعت بدون وقفه، مطلبي را مطالعه کند دو زمان يادآوري خواهد داشت؛ در حالي که اگر همين حجم، در 2 زمان 1 ساعته مطالعه شود، 4 زمان يادآوري خواهد داشت و این یعنی افزایش کیفیت مطالعه.

images

اصل 3: تنوع در مطالعه

يکي از مهارت‌هاي لازم براي دانش‌آموزان به خصوص داوطلبان کنکور، توانايي انتقال ذهني است. در کنکور بايد چندين درس را هم‌زمان پاسخ دهيد؛ بنابراين شما بايد هر روز حداقل 3 درس مختلف بخوانيد.

اصل 4: ترتيب مطالعاتي درس‌ها

الف) بهتر است حداکثر دو درس هم‌جنس را به صورت متوالي بخوانيد.

ب) در ابتدا و انتهاي برنامه، درس‌هايي را که علاقه‌ي بيش‌تري به آن‌ها داريد مطالعه کنيد و درس‌هايي را که خواندن آن‌ها براي‌تان دشوارتر است، در اواسط برنامه مطالعه کنيد.

اصل 5: مطالعه‌ي جبراني

در هر برنامه 10 درصد کل برنامه بايد جبراني باشد. اگر حوادث غير مترقبه باعث شود نتوانيد پيش‌بيني خود را اجرا کنيد بايد آن را در واحد مطالعاتي جبراني قرار دهيد.

اصل 6: درس هر روز را همان روز بخوانيد.

براي انباشته نشدن درس‌ها و داشتن وقت کافي رعايت اين اصل بسيار مهم است.

اصل 7: ميزان خواب و استراحت

خواب مورد نياز براي افراد 15 تا 25‌ساله، در حدود 6 الي 8 ساعت در شبانه‌روز است. توصيه مي‌شود از 7 ساعت خواب، حداقل 5 ساعت آن را به طور متوالي بخوابيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.