هفت گام طلایی برای داشتن یک حافظه کارآمد(بخش اول)

تعریف هوش و استعدادش را زیاد شنیده بودم، ولی وقتی اولین بار از او درس پرسیدم و دیدم که معنی هیچ یک از واژگان را نگفت و حتی  نام یکی از نویسندگان آثار موجود در کتاب را به خاطر نیاورد ، مبهوت شدم . در اولین امتحان کتبی نیز نتیجه  مشابه بود و او به اکثر سؤال‌های حفظی پاسخ صحیح نداده بود. وقتی دلیلش را پرسیدم، به پاسخی تکراری رسیدم که بارها از زبان بچه‌ها شنیده‌ام؛ اینکه حافظه‌ام خوب نیست و در درس‌های حفظی مشکل دارم؛ اینکه به  درس‌های فهمیدنی، همین که سر کلاس گوش بدهم و چند تا تمرین در خانه حل کنم، مسلّط می‌شوم؛ اما درس‌های حفظ کردنی را باید چندین بار بخوانم و تازه باز معلوم نیست که بتوانم در کلاس یا موقع امتحان، پاسخگوی سؤال­ها باشم.
 
پرسیدم: می‌خواهی حافظه‌ات خوب شود یا مثل بعضی از دانش آموزان به قدرت تحلیلت افتخار می‌کنی و حوصله وقت و انرژی گذاشتن برای تقویت حافظه‌ات را نداری؟!
 
کمی فکر کرد و گفت: نه، وقت می‌گذارم. یک زمانی فکر می‌کردم که فقط با هوش تحلیلی می‌توانم موفق شوم، اما حالا می‌بینم که حافظه خوب یا حداقل متوسط هم ضروری است و باید به این بخش هم توجه کنم.
 
دانش‌آموز من برای بهتر شدن حافظه‌اش هفت گام را مرحله به مرحله طی کرد و در نهایت به نتیجه‌ای موفقیت‌آمیز رسید. شما نیز می‌توانید این گام ها را طی کنید و شاهد بهتر شدن حافظه تان باشید.
 
images

گام اول:
در گام اول باید بپذیری که یک بار خواندن کافی نیست. این واقعیتی است که جز معدودی از نوابغ، هیچ کس با یک بار خواندن یک مطلب، نمی‌تواند آن را در خاطر بسپارد. حتی مطالبی که به آنها علاقه‌مندیم به مرور زمان از خاطر ما می‌رود، چه رسد به مطالبی که به آنها علاقه چندانی نداریم؛ پس خواندن و مرور مستمر و منظم بر مبنای یک برنامه ریزی دقیق، منسجم و اصولی، بهترین و موثرترین راه برای به خاطر سپردن است؛
 
در ضمن باید به این مساله مهم نیز توجه داشت که اگر در یک روز چندین بار یک مبحث را بخوانی، آن مطلب در حافظه کوتاه مدت تو تثبیت می‌شود و در همان روز یا فردای آن به خاطرت خواهد ماند؛ اما اگر بخواهی که آن مطلب، در حافظه بلند مدتت تثبیت شود، باید در روزهای متعدد مطلب را مطالعه کنی؛ برای مثال، مطلبی را که برای بار اول می‌خوانی، باید در طی یک هفته، یک روز در میان مرور کنی و در هفته های بعد حداقل یک بار مروری سریع روی آن داشته باشی تا مطمین شوی که در خاطرت مانده است.
 
گام دوم:
استفاده از یک رژیم غذایی سالم و مناسب، نه تنها برای جسم مفید است، بلکه برای مغز و حافظه نیز لازم است. طبق نظرات آکادمی عصب شناسی آمریکا، خوردن میوه‌ها و سبزیجاتی مثل توت‌ها، کلم بروکلی، اسفناج، هویج، مرکبات، گوجه فرنگی و سیب‌زمینی، که حاوی میزان زیادی آنتی اکسیدان هستند، می‌تواند توانایی ارتباط سلول های مغزی را با یکدیگر بالا ببرد و خطر آسیب رسیدن به آنها را پایین بیاورد.
 
توجه داشته باش که  چربی‌ها قادرند حواس ذهنی‌ات را کاهش دهند. پژوهشی در دانشگاه تورنتو نشان داد که مهارت‌های ذهنی، مانند حافظه، هوشیاری، تشخیص، فاصله و یادگیری قوانین، در موش‌هایی که رژیم غذایی با چربی ۴۰ درصد داشته‌اند، فروکش کرده است. این علایم با مصرف چربی‌های اشباع شده تشدید شد؛ زیرا وقتی چربی بالا می‌رود، جریان خون کاهش یافته و در نتیجه اکسیژن رسانی به اعضای بدن از جمله مغز کاهش می‌یابد. همچنین افزایش چربی، متابولیسم گلوکز را که منبع عمده انرژی سلول و تنها منبع انرژی سلو‌ل‌های مغزی است، کند می‌کند؛ پس تا حد امکان از مصرف روغن‌های جامد و مواد غذایی سرخ شده، بخصوص چیپس، پرهیز کن.
 
 از خوردن غذاهای سس دار نیز پرهیز کن؛ زیرا بر اساس تحقیقات انجام شده روی عادات غذایی بیش از ٨ هزار نفر، استفاده از سس‌ها و غذاهای سویا‌دار، باعث کاهش قدرت حافظه می‌شود. نوشیدنی‌ها کافیین‌دار نیز  به علت دارا بودن موادی به نام «تانن» ( اسید تانیک)، که ٧۵ درصد آهن موجود در بدن را از بین می‌برند،  باعث اختلال در حافظه می‌شوند؛ زیرا آهن برای عملکرد صحیح حافظه لازم است. به جای این مواد، بهتر است که از غذاهای دریایی استفاده کنی؛ چون روغن امگا -۳ ، که در غذاهای دریایی و گردو وجود دارد، باعث تسهیل جریان خون به مغز می‌شود.
 
 گام سوم:
ورزش کن. ورزش‌های قلبی- عروقی مانع از دست رفتن حافظه می‌شود. پزشکان بر این عقیده‌اند که ورزش، گردش خون را در مغز بالا می‌برد و نمی‌گذارد که بافت‌های عصبی مغز با بالا رفتن سن بسرعت از بین بروند. دانشمندان یک مؤسسه تحقیقات بیولوژیکی نیز دریافتند در مغز موش‌های بالغی که تحت برنامه ورزشی قرار گرفته‌اند، تولید سلول‌های مرکز حافظه (هیپوکامپ) افزایش داشته است؛
 
در ضمن امروزه این موضوع ثابت شده است که انجام حرکات ورزشی دلخواه، چند برابر بیشتر از انجام یک سری حرکات ورزشی غیرمتنوع تاثیر خواهد داشت؛ پس به جای یک گوشه نشستن و بازی با کامپیوتر یا وقت گذرانی با تلفن همراه، زمان‌هایی از روز را به ورزش اختصاص بده؛ حتی در زنگ های تفریح خوب است که به حیاط بروی و کمی بدوی یا نرمش کنی.
 

منبع: هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.