هفت گام کلیدی تا رسیدن به یک مطالعه کارآمد و پربازده

امروزه به خوبی این موضوع ثابت شده است که رعایت گام های مطالعاتی زیر سبب افزایش قابل ملاحظه کیفیت مطالعه شما خواهد شد:

گام اول: به مطالعه‌ی خود نظم بدهید

برای هر درس یک دفتر داشته باشید و مطالب مهم را به صورت منظم و سازمان‌یافته در آن وارد کنید. آزمون‌ها و تست‌های مهم و نکته دار را جمع‌آوری کنید و در آن یادداشت کنید. هنگامی که برای مطالعه آماده می‌شوید تمام ابزارهای مطالعه را برای خود فراهم کنید. در عین حال برای خود بر مبنای برنامه مدرسه یا آزمون آزمایشی که در آن شرکت می کنید اهداف کوتاه و بلندمدت تنظیم کنید.

گام دوم: برای مطالعه‌ی خود زمان و مکانی خاص در نظر بگیرید

بر اساس تحقیقات پژوهشگران بهترین ساعات مطالعه بین شش صبح تا ۱۲ ظهر و ۵ عصر تا ۹ شب است. هم‌چنین محیطی را صرفاً برای مطالعه‌ی خود در نطر بگیرید که از نور کافی و مناسب برخوردار باشد.

gg

گام سوم:یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی به مرور شما کمک می‌کند

یادداشت‌برداری یکی از مهم‌ترین مراحل مطالعه است. یادداشت‌برداری اصولی به شما کمک می‌کند تا مروری سریع و ساده بر مطالب خوانده‌شده داشته باشید.

گام چهارم: در کلاس‌ها و آزمون‌های آزمایشی به صورت منظم شرکت کنید

غیبت در هر کلاس و هر جلسه‌ی آزمون به منزله‌ی قطع زنجیره‌ی آموزشی و نقص در مراحل اصلی یادگیری است. بنابراین همواره سعی کنید در مباحث درسی به طور فعالانه مشارکت کنید.

گام پنجم: فعالانه مطالعه کنید

مطالب مهم را مشخص کنید. زیر مطالب مهم خط بکشید یا آن‌ها را با ماژیک مشخص کنید. از مطالب سؤال طرح کنید و خود را به جای طراح سؤالات بگذارید. کدام مطالب ارزش مطرح شدن در امتحانات و آزمون‌ها را دارند؟

گام ششم: مطالب درسی را به شیوه‌ی خود بازگو کنید

کلمات کتاب را به کلمات خودتان تبدیل کنید و مطالب را به شیوه‌ی خود برای خود بازگو کنید؛ در این حالت یادگیری شما افزایش خواهد داشت.

گام هفتم: هنگام مطالعه، تلفن همراه خود را خاموش کنید

تمام وسیله‌هایی را که موجب حواس‌پرتی می‌شوند از خود دور کنید. تلفن همراه خود را در طول مطالعه خاموش کنید. بر هدف بزرگ خود متمرکز شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.