همراه با شما تا آزمون سراسری سال ۹۹(بخش اول)

اکنون در دهه نخست دی ماه قرار داریم و تا زمان برگزاری آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ که در اواسط تیرماه سال آینده برگزار می‌شود، برای داوطلبان این آزمون مهم و سرنوشت‌ساز، حدود شش ماه و چند روز فرصت باقی مانده است. به همین خاطر، مناسب دیدیم که هر از گاهی و به فراخور فرصتی که دست می‌دهد، این ستون را به مباحثی راجع به آمادگی برای کنکور اختصاص دهیم.
 
این مطالب، حاصل تاملاتی چند است که برای استفاده داوطلبان گسترده این آزمون مهم، در اینجا می‌آوریم:
 
۱-    بنا به فرموده مولای متقیان حضرت امام علی (ع): «فرصت‌ها چون ابرها درگذرند؛ بنابراین، آنها را دریابید»؛ پس اگر تاکنون که بیش از سه ماه از سال تحصیلی گذشته است، سرعت عبور زمان را به طور محسوس درنیافته‌اید، اکنون آن را دریابید و در این شش ماه و چند روز باقی مانده تا موعد برگزاری آزمون سراسری ۹۹، با برنامه‌ریزی، از فرصت‌های باقی‌مانده برای آمادگی همه جانبه به منظور موفقیت در این آزمون، به طور کامل استفاده کنید.
 
۲-    جمع‌بندی دروس خوانده شده، دروس خوانده نشده یا دروسی که آنها را چند بار دوره کرده‌اید، کار بسیار لازمی است که اکنون باید به انجام آن بپردازید. انجام این کار بدان خاطر لازم به نظر می‌رسد که پس از بررسی آن متوجه شوید که در کدام درس‌ها قوی، در چه دروسی متوسط و در کدام یک از دیگر دروس، ضعیف هستید و بر اساس آن و همین‌طور مطابق ضرایب هر درس در آزمون سراسری، که معمولاً از عدد ۱ تا ۴ شدت و ضعف دارد، با مطالعه و فراگیری عمیق، آنها را پیش ببرید.
 
۱۹۲۰_doctors039day2018

۳-    طبقه‌بندی دروس و به صورت منظم و شبکه‌ای خواندن هر درس، از دیگر مواردی است که رعایت آن از سوی داوطلبان، واجب و لازم به نظر می‌رسد؛ به دیگر سخن، به صورت تفننی و «از هر دری سخنی» و کشکول‌وار مطالعه نکنید. این گونه مطالعه دروس و به صورت غیر طبقه‌بندی شده جلو رفتن، اگر ضرری برای هدف شما و راه رسیدن به آن هدف نداشته باشد (که دارد)، قطعاً سودی نیز برایتان در بر نخواهد داشت.
 
۴-    نه، اختصاص تمام ساعت‌های مفید یک داوطلب در یک شبانه‌روز به خواندن دروس (بدون تعیین هیچ وقتی برای خواب و استراحت کافی)، اثر بخش می‌تواند باشد، و نه، اختصاص ساعات اندک به این مقوله (مطالعه دروس) می‌تواند در این زمینه، مفید باشد؛ بلکه آن چیزی که در این راه، ما را یاری خواهد رساند، ایجاد تعادل در ساعات مطالعه، تفریح، استراحت و در کنار خانواده بودن است.
 
۵-    پرداختن به افکار مشوش و اضطراب‌آلود و دامن زدن به هرگونه استرس در زمینه پذیرفته شدن یا نشدن در آزمون سراسری در این ایام، به نوعی، از بین بردن آرزوهای معقول و منطقی یک داوطلب است؛ پس سعی کنید که تمام سلول‌های مغز و گستره ذهن خود را در این موقعیت زمانی حساس، معطوف به درس خواندن عمیق و هدفمند کنید و از راه دادن این گونه خیالات و اوهام‌ مضر به دایره ذهن خود جلوگیری نمایید.
 
۶-     مساله انتخاب رشته تحصیلی و اینکه در صورت مجاز به انتخاب رشته شدن، چه رشته‌هایی را انتخاب کنم و کدام یک از دانشگاه‌ها را جزو اولویت‌های انتخابی خودم قرار دهم، از مهم‌ترین مسایل یک داوطلب آزمون سراسری است؛ اما به یاد داشته باشید که زمان اندیشیدن به این گونه مسایل، حال حاضر نیست و می‌توان به آن در زمان مناسب خود، که پس از برگزاری آزمون سراسری است، به طور عمیق فکر کرد و با دیگران در این زمینه به مشاوره پرداخت.
 
۷-    نکته مهم دیگر در این زمینه، که یاد کردن آن در این سطور، لازم به نظر می‌رسد، مساله رقابت تحصیلی است. در اینکه رقابت تحصیلی در جای خود برای هر یک از داوطلبان، شورآفرین، انرژی‌ بخش و هیجان‌انگیز است، هیچ شکی نیست؛ اما باید در نظر داشت که نباید این حسّ رقابت و پرداختن بیش از اندازه به آن، ما را از هدف اصلی‌مان دور کند و از راه مستقیم به بی‌راهه هدایت نماید. به یاد داشته باشید که «حاشیه»‌ها، هر چقدر هم که هیجان‌انگیز و فرح‌بخش باشند، نباید ما را از «متن»، که در اینجا آمادگی جدی برای شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ است، منحرف نمایند.
۸-    پناه بردن به منشا آفرینش و استعانت از ذات لایتناهی پروردگار عالم، در همه حال، امر نیکو و پسندیده‌ای است؛ اما در این ایام و لحظات، گاهی خوب است که بیشتر از زمان معمولی، که در شبانه‌روز برای به جا آوردن عبادات روزانه سپری می‌کنیم، اوقات ویژه دیگری را نیز، به ویژه در سحرگاهان، به راز و نیاز کردن با ربّ‌العالمین اختصاص دهیم و از او توفیق ادامه راهمان را بجوییم.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.