همچنان با انگيزه باش(بخش اول)

الان که مشغول خواندن اين مقاله هستيد، حدود يک ماه تا آزمون سراسري باقي مانده است؛ مدت زماني که همه شما عزيزان، چه آنهايي که قبلاً خوب مطالعه کرده‌ايد و چه آنهايي که مطالعه چندان رضايت بخشي نداشته‌ايد، مي‌توانيد در اين زمان، کلي کار انجام داده و وضعيت خود را به طور کامل تغيير داده و بهتر کنيد؛ اما اين شرايط، کاملاً بستگي به شما و روحيه‌تان دارد. ديروز دو نفر از عزيران کنکوري که دقيقاً در شرايط يکساني درس مي‌خوانند با يکديگر درباره کنکور صحبت مي‌کردند: يکي از اين افراد از عملکرد خود راضي بود و ديگري با اينکه تلاش خيلي زيادي کرده بود، هنوز هم از تلاش خود رضايت نداشت و مي‌گفت مطمين است که آزمون خوبي نخواهد داد.
 
مي‌دانيد اختلاف اين دو نفر در چه چيزي است؟ يکي از آنها به خود و توانايي‌هايش اعتماد داشت و ديگري با وجود همه تلاشي که انجام داده بود، به خود و توانايي‌هايش ايمان نداشت. همين موضوع باعث مي‌شود تا او و ساير عزيزاني که شبيه اين داوطلب گرامي هستند، نتوانند با انگيزه راهشان را ادامه داده و بتوانند نتيجه‌اي که مطابق تلاششان باشد، کسب کنند. هر چه شما عزيزان به کنکور نزديک‌تر مي‌شويد اهميت روزها و دقايق برايتان بيشتر مي‌شود و در چنين شرايطي، يک انگيزه بالا و خوب مي‌تواند موتور محرک خوبي براي پيشرفت شما و کسب نتيجه بهترتان شود.
 
images

 
قبل از هر چيز به شما «خسته نباشيد» مي‌گوييم و برايتان آرزوي بهترين ها را داريم و از خدا مي خواهيم به آنچه که در روياهايتان ترسيم کرده‌ايد، برسيد؛ اما حتماً مي دانيد که شرط رسيدن به جايگاه هاي عالي و اهداف بلند، فقط ترسيم روياهاي مثبت و دعاي اطرافيان نيست؛ نه اينکه بي تاثير باشد، اما شرط اصلي، همان اراده و تلاش شما بر مبنای یک برنامه ریزی دقیق و اصولی است. ساده بگوييم: اگر اراده شما ضعيف باشد تلاشي در کار نيست؛ حتي اگر بخواهيد به اهداف شيرين و عالي فکر کنيد، اين انگيزه و اراده شماست که تاثير نهايي را خواهد گذاشت. هر چه به کنکور نزديک مي‌شويم، برخي از کنکوري هاي عزيز، احساس نااميدي کرده و حتي برخي از آنها به ماندن در پشت کنکور مي‌انديشند. البته کساني نيز هستند که همچنان با انگيزه به پيش مي‌روند، و شرايط بدي که ممکن است گاهي پيش بيايد و حرف‌هاي نااميد کننده اطرافيان هم تاثيري در نيروي اراده و انگيزه اين عزيزان نخواهد گذاشت.
 
در اين سلسله از مقالات مقاله مي‌خواهيم با شما عزيزان درباره شرايط مختلفي که ممکن است در اين روزها داشته باشيد و کاري که بايد براي بهتر شدن وضعيتتان تا کنکور انجام دهيد، صحبت کنيم.
 
خدا قوت
 
در ميان شما داوطلبان عزيز، افراد زيادي وجود دارند که تا الان بخوبي تلاش کرده، با برنامه‌ريزي پيش رفته و مطالعه موفقي داشته‌اند. يک «خدا قوت» اساسي نثار شما عزيزان مي‌کنيم. بايد بدانيد که روزهاي باقي مانده تا کنکور، بسيار مهم است. همان گونه که احتمالاً مي‌دانيد، يک ماه پاياني تا کنکور و دوران جمع‌بندي، سومين گذرگاه طلايي کنکور ناميده مي‌شود. اين موضوع، بسيار مهم است که شما داوطلبان عزيز در اين روزهاي باقي مانده تا برگزاري آزمون ساسري، چه عملکردي داشته باشيد و چگونه ادامه دهيد.
 
از شما عزيزان مي‌خواهيم که مانند گذشته با انگيزه و با انرژي ادامه دهيد و اگر تا الان طبق برنامه پيش رفته‌ايد، اجازه ندهيد که هيچ چيز و هيچ شخصي، شما را نااميد کرده يا به اراده‌تان خللي وارد کند. به اين نکته نيز توجه داشته باشيد که در بهترين شرايط به سر مي‌بريد و تا پيروزي و موفقيت و رسيدن به اهدافتان، فقط چند قدم فاصله داريد. البته چند قدمي که بسيار مهم است و شما بايد همچنان بخوبي به راه خود تا روز آزمون ادامه دهيد.
 
شما عزيزان که تا الان طبق برنامه پيش رفته‌ايد، حتماً نگاهي به آنچه بايد در ادامه انجام دهيد، بيندازيد. و زمان خود را با کارهايي که بايد انجام دهيد، مطابقت داده و با توکل به خدا و اميد و انگيزه براي پيمودن ادامه راه برنامه ريزي کنيد. اين دوران براي شما مي‌تواند دوران جمع‌بندي و تست‌زني سرعتي باشد؛ پس روي اين کارها تمرکز کنيد و تحت هیچ شرایطی اجازه ندهيد که مسايل کوچک باعث نااميدي شما گردد. به همين خاطر، خودتان را در جايي که دوست داريد، تصور کنيد و باانگيزه و اعتماد به نفس بالا به راهتان ادامه دهيد.
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.