همچنان با انگيزه باش(بخش دوم)

در اين سلسله از مقالات مقاله مي‌خواهيم با شما عزيزان درباره شرايط مختلفي که ممکن است در اين روزها داشته باشيد و کاري که بايد براي بهتر شدن وضعيتتان تا کنکور انجام دهيد، صحبت کنيم.
 
نااميد نشو
علي نگاهي به کارنامه آزمون آزمايشي خود انداخت و آهي کشيد و با خودش گفت: «اين همه تلاش کردم، اين همه زحمت کشيدم،این همه درس خواندم … آخرشم شد اين. حتماً توي کنکورم با وجود اون همه داوطلب، وضعيتم همينه… چرا اينطوري شده؟! چرا؟! اصلاً امسال ديگه واسم مهم نيست. واي ميستم و سال بعد کنکور ميدم…»
 
حرف‌هاي علي مي‌تواند حرف برخي از شما عزيزان داوطلب هم باشد؛ کساني که خوب تلاش کرده اند، اما با پيش آمدن يک موضوع ساده و کوچک، بلافاصله نااميد مي‌شوند. اگر شما جزو اين دسته از عزيزان هستيد، بايد بگويم که آنچه بيش از هر چيزي ممکن است بر توان و يادگيري‌تان در اين ايام تاثير بگذارد، از دست دادن روحيه و نااميدي است؛ اما مهم‌تر اينکه زمان باقي مانده، زمان نااميد شدن نيست، بلکه زمان تلاش بيشتر با انگيزه بالاست.
 
images
 
يک آزمون آزمايشي، اشتباه زدن چند تست، فراموش کردن چند نکته يا موضوع درسي و حتي بيشتر از اينها، نبايد تحت هیچ شرایطی روحيه شما را درهم بريزد. اگر از قبل براي کنکور مطالعه داشته‌ايد و خيلي کم، نااميدي و فکر موفق نشدن در کنکور به سراغتان مي‌آيد، سعي کنيد که با يادآوري نقاط قوت خود، بر اين فکر غلبه کنيد؛ اينکه چه درس‌هايي را خوب مطالعه کرده‌ايد و در کدام مباحث قوي هستيد. به خود بگوييد که هيچ تلاشي بي نتيجه نيست و مطمين باشيد که پاداش تلاش خود را به بهترين وجهي خواهيد گرفت.
 
داوطلبان زيادي هستند که حتي وقتي به آزمون هاي آزمايشي يا تست‌ها هم بخوبي جواب مي‌دهند، باز هم نگران نتيجه کنکور هستند و با ديدن ساير داوطلبان، احساس مي‌کنند که در مقايسه با آنها، چندان درس نخوانده و در نتيجه موفق نخواهند شد. توجه داشته باشيد که اين احساس، يک احساس کاذب و مخرب است و نبايد به آن توجه کنيد.
 
در مقابل اين احساس، به خود بگوييد که تمام تلاش خود را در روزهاي باقي مانده تا برگزاري آزمون سراسري خواهيد کرد و با اطمينان به خود و توانايي‌هايتان موفق خواهيد شد. به خاطر داشته باشيد که نااميدي، بدترين دشمن موفقيت و رسيدن به اهداف است؛ در عوض، داشتن انرژي مثبت و تفکر خوب براي رسيدن به موفقيت بسيار مؤثر است.
 
فقط بگوييد: «من مي‌توانم. موفق مي‌شوم» همين و بس. خوب پس ديگر وقت ناراحتي نيست. بلند شويد و با توکل بر خداوند و یک انگيزه مثال زدني تا روز برگزاري آزمون سراسری، فقط درس بخوانيد و با تلاش دوچندان به استقبال موفقيت برويد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.