همچنان با انگيزه باش(بخش سوم)

در اين سلسله از مقالات مقاله مي‌خواهيم با شما عزيزان درباره شرايط مختلفي که ممکن است در اين روزها داشته باشيد و کاري که بايد براي بهتر شدن وضعيتتان تا کنکور انجام دهيد، صحبت کنيم.
 
الان وقتش نيست
مينا تلاش زيادي کرده و براي کنکور تا آنجا که مي توانسته، زحمت کشيده، اما چند روزي مي شود که احساس خستگي کرده و درس را کنار گذاشته است. گاهي اين حس به سراغ برخي ديگر از داوطلبان هم مي‌آيد؛ احساس خستگي و اينکه ترجيح مي‌دهند ديگر دست از مطالعه کشيده و استراحت کنند. قبل از هر چيز بايد اشاره کنيم که حق با همه شما عزيزان است. روند آمادگي براي کنکور، يک روند طولاني است و ممکن است که بسياري از شما عزيزان به دفعات و در اوقات مختلف دچار چنين احساسي شده باشيد.
 
images
 

 
براي اينکه بر اين احساس غلبه کنيد، مي‌توانيد کارهاي مختلفي انجام دهيد. اگر جزو آن دسته از داوطلباني هستيد که ساعات طولاني مطالعه مي‌کنند، ممکن است که انرژي و توان شما کاهش پيدا کرده و اين احساس ناشي از همين موضوع باشد. مي‌توانيد يک روز يا چند ساعتي در طي چند روز را براي استراحت خود خالي کنيد. نگاهي به برنامه خود بيندازيد و درس‌هايي را که بيشتر مطالعه کرده يا آمادگي بيشتري در آنها داريد، از برنامه دو سه روزه خود حذف کرده و در عوض وقتي را براي استراحتتان خالي کنيد. حتماً توجه داشته باشيد که اين استراحت برای شما لازم و ضذوری است؛ چون باعث مي‌شود که بعداً شما با انرژي و انگيزه بيشتري درس بخوانيد.
 
اگر جزو آن دسته از داوطلباني هستيد که برنامه درسی نرمالي داريد و با اين همه احساس خستگي مي‌کنيد، چند ساعتي را به انجام کارهاي دلخواه خود بپردازيد. ديدن يک فيلم يا يک دوست، رفتن به پارک يا حتي زنگ زدن به دوستي که به شما انگيزه مي‌دهد، از جمله اين کارهاست؛ اما به خاطر داشته باشيد که اين استراحت نبايد طولاني باشد؛ زيرا الان وقت استراحت طولاني نيست. شما به زمان مهمي از ايام آمادگي براي کنکور رسيده‌ايد و بايد درس هاي نخوانده يا مرور نشده را خوانده و جمع بندي نهايي را انجام دهيد و تست‌زني سرعتي داشته باشيد.
 
به خود بگوييد که شما انسان قوي و توانمندي هستيد و مي توانيد تا روز کنکور با انگيزه بالا همچنان به مطالعه و درس خواندن ادامه دهيد و در روزهاي بعد از کنکور تا رفتن به دانشگاه، هر چه قدر که مي‌خواهيد استراحت کنيد. يک «يا علي» بگوييد و با توکل به خدا ادامه دهيد و بدانید که خدا هم به شما کمک خواهد کرد. ضمناً به تغذيه و خوابتان هم دقت کنيد؛ چون ممکن است که بخشي از خستگي شما به اين دليل باشد. بيش از حد از خودتان کار نکشيد، اما اجازه ندهيد که خستگي بر شما غلبه کرده و مانع مطالعه شما در روزهاي باقي مانده تا آزمون سراسري شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.