هیچ کس نمی تونه کمکت کنه

من عاشق یادگرفتن درسام هستم. مطالعه دغدغه‌ی من شده. می‌خوام كاری كنم كه برای همشون وقت كافی داشته باشم. كلی مجهولات در ذهنم وجود داره كه باید زودتر جوابی براشون پیدا كنم. 8 ساعت می‌خوابم، 8 ساعت مدرسم. فقط 8 ساعت دیگه در روز وقت دارم كه به موضوعات مورد علاقم برسم. یعنی باید چه كار كنم. عمل كردن به برنامه‌ای كه از روی علاقه‌مندی به مطالعه دروس تنظیم شده باشه خیلی كاراتر از برنامه‌ای است كه از روی اجبار تنظیم شده و با اون برنامه می‌خواهید خودتون رو مجبور به درس خوندن كنید.

من قدیما خیلی وقتا سعی می‌كردم برنامه روزانه بنویسم و طبق اون عمل كنم اما نمی‌دونم چرا هیچ وقت نتونستم از روی برنامه پیش برم. از این ساعت تا این ساعت فلان درس با 10 دقیقه استراحت. شاید یكی دو روز اول با برنامه پیش می‌رفتم اما این برنامه به همان یكی دو روز ختم می‌شد و رها برمی‌گشت به بی برنامگی قبل. یعنی كجای كار اشتباه بود؟ ساعت 5 تا 6 مطالعه‌ی ادبیات فارسی. اما اون لحظه حوصله‌ی ادبیات خوندن نداشتم دلم می‌خواست روی مسئله‌ای كه معلم هندسمون تو كلاس مطرح كرده بود كار كنم. پس اشكال برنامه اینجا بود. برنامه برای من نوشته نشده بود. یه چیز كلی بود كه نمی‌شد تغییرش داد.اشکال کار کجا بود؟

symptoms

اشكالات برنامه :

تقسیم زمان استرس ایجاد می كرد. وقتی به ساعت نگاه می‌كردم و سرعت حركت عقربه‌ها رو می دیدم و می‌فهمیدم از برنامه عقب موندم استرس می‌گرفتم و نمی‌تونستم دوباره تمركز كنم.

– عدم انعطاف پذیری در مقابل تغییرات

– 45 دقیقه برای خوندن فلان درس، وقتی به 35 دقیقه می‌رسید خوب دیگه بسه خسته شدم. 10 دقیقه زودتر به خودم استراحت می‌دم.

– یا حتی برعكس. بعضی وقت‌ها دلم می‌خواسته بیشتر درسی رو بخونم اما اصلا با برنامه جور در نمی‌اومد.

 بیشتر از اونی كه روی درسا تمركز كنم به ساعت نگاه می‌كردم.

– اگر حتی حال و حوصله‌ی درس خوندن هم داشتم ولی چون برنامه گفته بود از ساعت 4 درس خوندن رو شروع كنم منم مثل یه بچه حرف گوش كن به برنامه عمل می‌كردم.

– به خاطر این دلایل و البته تنبلی اینجانب برنامه‌ی بیچاره هیچ وقت مورد عنایت قرار نگرفت و عملا هیچ نتیجه مثبتی برای من نداشت.

نتیجه‌های اخلاقی:

هیچ كس و هیچ توصیه‌ای نمی‌تونه در بهتر درس خودن شما به شما كمك كنه. هر كس شیوه‌ی خودش رو داره. با آزمون و خطا شیوه‌ی درس خودنتون رو پیدا كنید.

وقتی خودتون رو محدود به كتاب‌های درسی و امتحانات كنید به مرور از علاقه‌ی شما به آموختن كاسته می‌شه.

 

هیچوقت برنامه ‌ی خشكی برای خودتون ننویسید كه بعدا در اجرای اون بمونید.

وقتی انگیزه‌ی خوندن درس‌ها رو در خودتون قوی كنید خود به خود برنامه‌ی درسیتون منظم می‌شه.

روش‌هایی برای بالا بردن انگیزه:

مثلا برای هر كدوم از درس‌هاتون فكر كنید كه چه كار جدیدی می تونید انجام بدید.

برای ادبیات می‌تونید با دوستاتون كلاس شاهنامه خوانی بذارید یا شروع كنید دنبال كردن رمان‌های معروف یا خیلی چیزهای دیگه. برای ریاضی می‌تونید برید دنبال كاربرد ریاضی در علوم. ببینید مطالعه ریاضی به چه درد می‌خوره و…

می‌تونید در هر كدوم از درساتون كلی تحقیق و مقاله جور كنید.

اینطوری خوندن درسا خیلی لذت بخش می‌شه و اونقدر سرتون شلوغ می‌شه كه به جای اینكه از دیگران بخواهید براتون برنامه ریزی كنند خود به خود خودتون بهترین برنامه رو برای رسیدن به هدفتون تنظیم می‌كنید.

بهترین مكان:

خیلی ‌ها می‌گن یه مكان آروم رو انتخاب كنید و اونجا رو اتاق مطالعه نام‌گذاری كنید و اكثر اوقات اونجا درس بخونید.

من با این نظریه موافق نیستم. بستگی به خودتون داره. بعضی‌ها جلوی تلویزیون خیلی راحتتر می‌تونن تمركز كنن و درس بخونن. بعضی‌ها كوچیكترین صدایی اذیتشون می‌كنه. من تقریبا هر جایی رو برای درس خوندن امتحان كردم. هال، اتاق، بالكن و حتی آشپزخونه. پس باز بهترین مكان رو هم خودتون باید تشخیص بدید.اول سعی كنید راهی برای لذت بردن از مطالعه پیدا كنید و بعد روشی برای مطالعه.

بهترین زمان:

صبح، ظهر، شب یا حتی نیمه شب. من دم دمای صبح با اینكه حسابی خواب ‌آلود بودم اما امكان نداشت مطلبی رو بخونم و فراموش كنم. پس هیچ كس در این زمینه هم نمی‌تونه كمكتون كنه. در درس خوندن محدودیتی برای خودتون نذارید. در این ساعت، در اینجا، با این شرایط. چون اینطوری نه تنها زمان و انرژی زیادی رو برای فراهم آوردن شرایط درست از دست می‌دید،  بلكه با فكر كردن به این موضوعات علاقتون به درس خوندن كم می‌شه. به جای فكر كردن به این موضوعات به مسائل درسیتون فكر كنید، چون یادگیری فقط با خوندن نیست بلكه فكر كردن به درس‌ها به اندازه‌ی مطالعه یا حتی بیشتر اهمیت داره. شما هر جا و هر زمانی می تونید مطالعه كنید،انتخابش با خودتونه.

حتی وقتی تو اتوبوس ایستادین و با هر ترمز می‌افتین رو كناریتون. درس خوندن در شرایط سخت شما رو برای یادگیری مشتاق‌تر می‌كنه. یه مبحث از درسی رو كه دوست ندارید انتخاب كنید و برید در رابطه با اون تو اینترنت مطلب پیدا كنید. همه رو جمع كنید و یه مقاله برای خودتون دست‌ و پا كنید. حتی می‌تونید یه نشریه درست كنید. تمام مطالبی رو كه جمع كردید تو اون درج كنید و تو مدرستون بفروشید.  در آخر اینو می‌خوام بگم انگیزه و علاقه در درس خوندن برنامه منظم و جامعی رو به همراه می‌یاره پس اول سعی كنید راهی برای لذت بردن از مطالعه پیدا كنید و بعد روشی برای مطالعه.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.