ورزش برای کنکوری ها

سلام

نشستن‌های طولانی و ثابت ماندن در یک حالت خاص که از عوارض فعّالیّت های مطالعاتی طولانی مدّت است سبب بروز دردهای شدید در استخوان‌ها و به‌ویژه در ناحیه‌ی کمر می‌شود که در صورت ادامه یافتن عواقب خطرناکی را در پی خواهد داشت.

اختصاص دادن بخش کوچکی از فرصت‌های استراحت در بین بازه های درس خواندن و مطالعه به انجام حرکات ساده‌ی کششی کمک می‌کند تا علاوه بر رهایی از این دردهای استخوانی که می‌تواند عوارض ناخوشایندی را درپی داشته باشد ، تمرکز بهتری نیز پیدا نمایید و در نتیجه کمیت و کیفیت مطالعه بالاتری داشته باشید. پس از همین حالا شروع کنید. بیاموزید و به طور منظم و مستمر اجرا کنید.

images

1 – روی زمین به پشت دراز بكشید. زانوها به حالت نیمه‌خم و كف پاها روی زمین باشد. ابتدا عضلات شكم و باسن را منقبض كنید و كمر را به زمین فشار دهید و بین 6 تا 10 ثانیه نگه‌دارید. بعد از چند ثانیه استراحت ، این حركت را 7 بار تكرار كنید.

2 – در همین حالت با دست‌های كشیده و رو به جلو، سر و شانه را از زمین بلند كنید و به حالت نیمه نشسته درآیید. 4 تا 6 ثانیه در این حالت باقی بمانید و 6 تا 10 بار این حرکت را تكرار كنید.

3 – حالا زانوها را تك‌تك و یكی درمیان به داخل سینه بكشید و 6 تا 10 ثانیه نگه دارید. این كار را 6 تا 10 بار تكرار كنید.

4 – این حالت را می‌توانید با هر دو زانو در حالی كه دست‌ها زیر زانوست، تكرار كنید. به فاصله‌ی 20 سانتی‌متر از یك دیوار بایستید و به آن تكیه دهید. زانوها را كمی خم كنید و كل ستون فقرات را به دیوار بچسبانید (از جمله كمر) و 6 تا 10 ثانیه در این حالت بمانید. این حركت را 6 تا 10 بار تكرار كنید.

5 – اگر كمردرد حاد ندارید، بنشینید و پایتان را دراز كنید. سعی كنید نوك انگشتان دست را به مچ پا برسانید و 60 ثانیه در این حالت نگه دارید. این حركت را 10 بار تكرار كنید. به یاد داشته باشید كه میزان و شدّت این حركات با توجّه به افراد مختلف (از نظر جنس ، وضعیت قوای جسمانی و نوع استخوان بندی) متفاوت است ولی به طور كلی بهتر است كه روزانه 2 بار و حداقل به مدت 3 ماه این حركات را انجام دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.