ورود دانش‌آموزان اکيداً ممنوع !! سخنی با اولیای کنکوری ها

لازم میدونم بدون مقدمه و حرف اضافی، صحبت کوتاهی پیرامون مسائلی که برای موفقیت داوطلب عزیزمون در کنکور سراسری ضروری هست رو با شما بزرگواران در میان بذارم.

با اینکه یقین دارم برای موفقیت فرزندتون در تلاش شبانه‌روزی هستین؛ اما ازتون می‌خوام که با اونا دوست باشین! چون اونا بیشتر حرف‌ها و مشکلاتشون رو به دوستاشون میگن و از اونا راه چاره می‌خوان. باید جو منزل رو به نحوی برای یه کنکوری آماده کنین که دیگه بهونه‌ای برای موفق نشدن نداشته باشه!! مهم‌ترین اصل برای یه داوطلب در منزل، داشتن آرامش و آسایش هست؛ یه محیط به دور از حاشیه‌ها؛ حاشیه‌هایی که تو خارج از خونه با یه عالمه از اونا دست و پنجه نرم میکنه. مثلاً مسائل مدرسه، کلاس، آزمون آزمایشی، کتاب، برنامه و … .

این مساله مهم رو خوب به خاطر داشته باشین که این شماها هستین که باید راه و چاه رو بهشون نشون بدین. با داوطلبای دیگه مقایسش نکنین! با بچه‌های فامیل، آشناها، همسایه و … ؛ بذارین خودش باشه. از داوطلبای موفق راهنمایی بگیرین؛ نه کسایی که بدون کنکور وارد دانشگاه شدن و مطلب رو به جای علمی، دیمی تحویل دیگران میدن؛ بلکه از کارشناسان و منیجرهایی که سال‌هاست دارن رتبه برتر تربیت میکنن و تجربه‌ی کافی دارن و به روز پیش میرن کمک بگیرین.

293f76bd491ecd6c9392a4e91afb5250

1. به تغذیه‌ی داوطلب دقت داشته باشین؛ البته نه به توصیه‌ی همه بلکه به توصیه‌ی یه متخصص تغذیه.

2. موضوع تنظیم خواب رو که مفصل در موردش صحبت شده مطالعه کرده و به داوطلبتون برای اجرای این مهم کمک کنین.

3. محیط منزل رو همیشه آرام و دلنشین و به دور از سر و صداها و جر و بحث‌ها نگه دارین تا آرامش داوطلب حفظ شه.

4. مسائل رو زیاد سخت نگیرین؛ حتی توصیه‌هاتون رو به صورت نرمال و به دور از هرگونه تندی و تنشی با داوطلب در میان بذارین؛ چون افراط و تفریط، داوطلب رو به طرف حاشیه سوق میده. اگه زیاد روی داوطلبتون حساس باشین احساس میکنه که یه نفر مثل مبصر بالاسرشه و برعکس اگه اصلاً روش حساس نباشین اونو به سمت حواشی سوق دادین.

5. سعی کنین اگه تو آزمون آزمایشی شرکت میکنه؛ کارنامه‌اش رو خودش براتون شرح بده و از درصداش بگه و مشکلاتشو باهاتون در میان بذاره و حالا که زحمت کشیدین تا این کار رو بکنه؛ مبادا به درصدهای کمش عکس‌العمل تحقیرکننده نشون بدین که تلاشامون به هدر بره.

6. وعده‌های غذایی منزل رو بسته به برنامه‌ درسی و استراحت داوطلب تنظیم کنین که در اغلب موارد یه برنامه‌ی ثابت و مشخص هست.

7. سعی کنین همیشه بهش روحیه‌ی + بدین و با منطق باهاش صحبت کنین تا متوجه بشه موفقیتش واقعاً براتون مهمه و از ماکزیمم پتانسیل برای رسیدن به اهدافش استفاده کنه.

8. هرچقدر می‌تونین کنکور رو تو چشمش کوچیک کنین که راحت‌تر بتونه از عهده اش بربیاد.

9 سعی کنین در سالی که کنکور داره، از مسافرت رفتن و مهمانی‌ها کمی فاصله بگیرین تا باعث پایین اومدن تمرکز و همچنین به هم خوردن نظم مطالعاتی داوطلب نشین.

 

منبع:برنامه ریزی به روش ICU،محمد محمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.