وزیر علوم با حضور در ایسنا بیان کرد؛ کنکور امسال تعیین‌تکلیف می‌شود

وزیر علوم در گفتگو با خبرگزاری ایسنا به آخرین وضعیت حذف کنکور اشاره کرد و گفت: کنکور از ابتدا تاکنون یک مسیر مشخصی را طی کرده است، ‌آن هم این که سهم نمره آزمون سراسری در پذیرش و انتخاب دانشجویان کاهش یافته است و سوابق تحصیلی در این فرآیند تاثیر قابل توجهی گذاشته است. در واقع براساس مصوبه قانونی باید تا سال ۹۷،‌ حدود ۸۵ درصد سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها تاثیر داشته باشد که خوشبختانه در حال حاضر به این عدد دسته یافته‌ایم، لذا در شرایط فعلی بخشی از آن تکلیف قانونی در وزارت علوم انجام شده است و سازمان سنجش این فرآیند را در پذیرش دانشجو انجام می‌دهد.

دکتر غلامی تاکید کرد: آنچه که در حوزه کنکور اخیرا بسیار مطرح می‌شود،‌ جایگزین روش جدید برای انتخاب دانشجویان در پذیرش آن‌ها در دانشگاه‌ها است که قاعدتا تحقق این امر یک کار دو طرفه بین دو وزارتخانه علوم و آموزش و پرورش به حساب می‌آید.

images

وزیر علوم یادآور شد: ما باید در بازه زمانی نه چندان دور مدلی جایگزین برای حذف کنکور را طراحی و آن را اجرا کنیم که خوشبختانه فعالیت آموزش و پرورش در این زمینه بیشتر شده و کارگروه‌هایی نیز تشکیل شده است تا روش‌های ارزیابی دانش آموزان به منظور ورود این افراد به دانشگاه‌ها بررسی شود. از طرف دیگر وزارت علوم هم مایل است انتخاب دانشجویان برای رشته‌های مختلف تحصیلی عادلانه صورت بگیرد،‌ ضمن اینکه مبنای علمی را در این زمینه رعایت کنند و دانشجویانی با توانمندی‌های علمی بالایی وارد مراکز دانشگاهی شوند.

وی اظهارکرد: خوشبختانه در حال حاضر دانشگاه‌ها نیز به منظور تعریف جایگزین درست برای پذیرش دانشجو به جای کنکور در حال هماهنگی با وزارت علوم برای معرفی ضوابط و شرایط علمی ورود دانشجویان به دانشگاه‌ها هستند که این دو مجموعه در آینده‌ای نزدیک در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و نتیجه آن این خواهد بود که روشی مشترک برای ارزیابی دانش آموزان در حین تحصیل در آموزش و پرورش و بعد از انتخاب شاخصه‌ها و استفاده آن ها در پذیرش دانشجو برای ورود به دانشگاه‌ها خواهد بود.

دکتر غلامی با تاکید بر اینکه قطعا ورود به رشته‌های پرمتقاضی و دانشگاه‌های بزرگ بدون ترسیم روش ارزیابی امکان‌پذیر نخواهد بود،‌ گفت: در حال حاضر دانشگاه‌های بزرگ و رشته‌های مهمی در کشور وجود دارند که قطعا داوطلبان زیادی نیز دارند و به همین دلیل باید ضوابطی وجود داشته باشد که از بین داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌های بزرگ و رشته‌های پرمخاطب انتخاب بهتر و دقیق‌تری را انجام بدهیم. بنابراین حذف کنکور به معنای این نیست که هیچ آزمون و ارزیابی برای ورود به دانشگاه نباشد، بلکه روشی جدید و شاید تلفیقی از روش‌های موجود وجود داشته باشد که از این طریق می‌توانیم داوطلبان را ارزیابی کنیم.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: نظر من این است که دانش آموزان باید چند سال قبل از اینکه به مرحله انتخاب رشته و ورود به دانشگاه‌ها برسند در جریان روال سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها باشند و تلاش ما این است امسال کنکور تعیین و تکلیف شود و تا دو هفته آینده نیز نشست مشترکی با وزارت آموزش و پرورش در این زمینه خواهیم داشت.

 

منبع:خبرگزاری ایسنا

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.