ویژه کنکوری های ۹۸: چگونه ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

شما کنکوری‌های عزیز در روزهایی که به مدرسه می­‌روید باید به طورمتوسط ، ۶ الی ۷ ساعت و در روزهای تعطیل، ۸ الی ۱۲ ساعت مطالعه داشته باشید، البته قطعا همه شما نمی‌توانید به این شکل مطالعه داشته باشید اما می‌توانید از حداکثر توان خود برای توسعه زمان بندی استفاده کنید.چگونه ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

برای اینکه برنامه‌ای برای  افزایش ساعت مطالعه خود داشته باشید، باید چندین مورد را در نظر داشته و اینکه نگرانی و استرس بی مورد را از خود دور کنید و با اعتماد به نفس ساعت مطالعه خود را تدریجی، اما برنامه ریزی شده و منظم افزایش دهید.

به‌طور مثال ابتدا ۴ ساعت را به ۴/۳۰ ،سپس ۵ و به همین صورت ادامه دهید تا به میزان مطلوب و دلخواه خود برسید. در اینصورت هم خستگی سمت شما نخواهد آمد و هم  شما انگیزه مضاعف برای افزایش ساعت مطالعه خواهید داشت. دقت کنید که افزایش ساعت مطالعه به خودی خود نمی‌تواند موثر باشد، شما شاید بتوانید روزی ۱۵ ساعت مطالعه کنید، اما فقط ۲ ساعت آن مفید باشد. باید کیفیت مطالعه را در نظر بگیرید و کاملا رها از افکار جانبی و با تمرکز خالص به مطالعه مشغول شوید.

۵-ways-companiesusing-mobile-learning-technology

  • نحوه توسعه زمان بندی برنامه درسی

باید اهداف خود را کاملا مشخص کنید نه زیاد از دور از انتظارات خود برنامه ریزی کنید و نه اینکه خیلی آسان نسبت به آن سهل‌انگاری کنید. باید یک دید کلی از وضعیت درس خواندن خود داشته باشید؛ یعنی اینکه چه ساعتی بیشتر درس می‌خوانید چرا که برخی از افراد ترجیح می‌دهند تا بیشتر صبح‌ها مطالعه داشته باشند و برخی دیگر بالعکس.

البته از نظر علمی ثابت شده که مطالعه صبحگاهی بسیار موثر است و اگر شما در روزهای تعطیل بخواهید مطالعه داشته باشید، باید زمان بندی شما از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ ظهر باشد و در این ساعات بیشتر دروس اختصاصی را جای دهید.

  • برنامه‌ریزی داشته باشید

قبل از شروع درس خواندن برای خود تعیین کنید که امروز قرار است دقیقا چه دروس و مباحثی را مطالعه کنید. در ساعات اولیه مطالعه دروس مهم‌تر و سخت‌تر را جای دهید، زیرا در این ساعات انرژی بیشتری دارید و ذهن شما آمادگی و شادابی بیشتری دارد.

  • بررسی علایق خود

به طور مثال برای هر درسی که در برنامه دارید یک ساعت و چهل دقیقه وقت مطالعه بذارید، بعد ۱۲ دقیقه استراحت داشته باشید، البته شما باید برای هر درسی زمان‌بندی خاصی را اختصاص بدهید چرا که مطمئناً دروس اختصاصی زمان بیشتری می‌طلبند. یعنی وقتی شما تصمیم به افزایش ساعت مطالعه می‌کنید بهتر است از دروسی که مورد علاقه شما هستند، شروع کنید، دراینصورت اشتیاق شما برای مطالعه آن درس بیشتر خواهد بود.

اگر در برنامه‌ریزی و زمانبندی مشکل دارید می‌توانید به مشاورین درسی که در مدرسه حضور دارند مراجعه کرده البته قبل از آن نقاط قوت خود را مشخص کنید تا نسبت به آن برنامه‌ریزی صورت گیرد.

 

منبع:گاج

استاد حسین احمدی,کنکور آسان است,انتشارات گیلنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.