ویژگیهای مکان مطالعه

یکی از مهم ترین و ابتدایی‌ترین نکاتی که هنگام مطالعه ودرس خواندن باید به آن توجه کرد ، محل مطالعه و نحوه‌ی چینش و سایر نکات مربوط به طراحی اتاق و فضای مطالعه است. نحوه‌ی چینش اتاق روی انگیزه و نشاط دانش‌آموز و داوطلب کنکوری تأثیر مستقیم دارد. در این مقاله سعی داریم شما را با برخی از این نکات که اساس علمی دارند آشنا کنیم.

۱٫ برای خواندن درس، هم چراغ مطالعه لازم است و هم چراغ سقفی. کاهش نور، خواب‌آلودگی و حواس‌پرتی ایجاد می‌کند. این که نور از چه رنگ باشد و ترکیبی از سفید و زرد باشد نیز تاثیر زیادی در بازده مطالعه خواهد داشت. البته بهتر است بیشتر مطالعه در روز و با نور آفتاب انجام شود.

۲٫ نوشتن نکات مهم بر روی کاغذ و چسباندن به دیوار یا حتی نوشتن برخی نکات بر روی دیوار یکی از نکاتی است که درس خواندن را تا حدود زیادی آسان می‌کند. سعی کنید کتاب های مورد نیاز برای هر وعده مطالعاتی را قبل از آمادگی برای آن وعده در کنار خودتون بذارید.

index

۳٫ به هیچ عنوان در تختخواب درس نخوانید. این کار درصد زیادی از میزان یادگیری را کاهش می‌دهد. اگر امکان دارد محل مطالعه را از اتاق خواب جدا کنید، اما اگر این امکان وجود ندارد نحوه‌ی چینش طوری باشد که تختخواب پشت به میز مطالعه باشد؛ چون اگر تختخواب کنار یا روبه‌روی میز باشد ممکن است با افتادن نگاه دانش‌آموز به تخت، احساس خستگی و خواب‌آلودگی کند و به استراحت کردن بی‌موقع تمایل پیدا کند.

۴٫ روی میز مطالعه، یک فلاسک چای و مقداری بیسکویت و آجیل بگذارید تا هنگام خستگی از آن‌ها استفاده کنید. مزیت بودن این مواد روی میز این است که دانش‌آموز نیاز نیست برای خوردن چای از اتاق مطالعه خارج شده و با این کار تمرکزش بر هم بخورد. در واقع با این کار تمرکز او حفظ می‌شود.

۵٫ دمای اتاق مطالعه نیز یکی از موارد مهم و کلیدی است. اتاق مطالعه، نه باید آن‌قدر گرم باشد که خواب‌آلودگی به دانش‌آموز دست دهد و نه آن‌قدر سرد باشد که تمرکز مطالعه از دست برود. دمای اتاق در همه‌ی فصل‌ها باید متعادل باشد. 

۶٫ فضای مطالعه باید تا حد ممکن ساده و بی آلایش باشد تا دانش آموز دچار حواس پرتی و عدم تمرکز نشود. از پوستر ها و غیره در اتاقی که در آن درس میخوانید استفاده نکنید.

۷٫ حتما به نظافت اتاق مطالعه خود اهمیت بدید و به یاد داشته باشید که هر چه قدر هم که وقت برای این کار بذارید ضرری نکردید. علاوه بر نظافت به مرتب بودن اجزای اتاق هم دقت داشته باشید.

۸٫ محل مطالعه باید حتی الامکان به دور از مراکز تولید سر و صدا مثل کوچه یا خیابان باشد.

۲ comments on “ویژگیهای مکان مطالعه

  1. Mahdieh می‌گه:

    سلام استاد چرا خبری از ترمیم معدل نمیشه پس؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.