ویژگی های یک مطالعه مفید

اگر زیاد درس بخوانید، اما درست و اصولی نخوانید،یعنی زمان را کشته اید! این نکته مهم را همواره بخاطر داشته باشید که درست درس خواندن مساوی خواهد بود با حداکثر استفاده از زمان موجود، و این یعنی بهره وری ساعات مطالعه. اگر نمیتوانید از ساعات مطالعه خود استفاده مطلوب راببرید، باید به دنبال عوامل و دلایل آن بگردید وهیچ دلیلی نباید موجب فرارشما ازاین واقعیت شود، چراکه عملا زمان شما بدون استفاده ی مفید تلف خواهد شد.

خروج از بن بست افزایش ساعات

گاه دانش آموزان و بخصوص داوطلبان کنکور، به قدری درباره افزایش ساعات مطالعه اصرار و تمرکز دارند که مساله مهمتر استفاده بهینه ازساعات مطالعه به فراموشی سپرده می شود. یادتان باشدکه شما درمسابقه رکوردگیری افزایش ساعات شرکت نکرده اید و این که کسی ساعات بیشتری راصرف مطالعه کند، لزوما به معنای پیشرفت نخواهد بود.

افزایش ساعات مطالعه باید روندی تدریجی ومنطقی داشته باشد و درکنارآن باید نحوه ی استفاده مطلوب وبهینه اززمان نیز موردتوجه جدی باشد. هستند دانش آموزانی که روزانه 5-4 ساعت مطالعه می کنند ولی به اندازه یک ساعت استفاده می برند و درمقابل دانش آموزانی که یک ساعت مطالعه می کنند ولی ازهمه ی آنها کاملا بهره می گیرند. بنابراین هنردرس خواندن شما به زیاد خواندن نیست و اگر دانش آموزی به این نکته توجه نکند ممکن است دچار خود فریبی شود.بنابراین کیفیت مطالعه بایستی در اولویت باشد.

images

راه هایی برای بهتر مطالعه کردن

1- در معانى كلماتى كه براى نخستین بار به آن‏ها بر مى‏خورید دقت كنید.

2- برخى افراد ترجیح مى‏دهند در سكوت مطالعه كنند و برخى در سروصدا. بعضى صندلى راحتى را مى‏پسندند و بعضى دراز كشیدن یا نشستن رسمى را. اصلاً در این رابطه وسواس بیش از اندازه به خرج ندهید و در هر حالتى كه راحت‏تر هستید مطالعه خود را آغاز كنید.

3- اگر مكان مطالعه شما كمى آشفته و به هم ریخته است مرتب كردن آن را به نیم ساعت پس از مطالعه موكول كنید؛ چرا كه در این صورت در حین مرتب كردن اتاق به مطالبى كه مطالعه كرده ‏اید فكر خواهید كرد و زمان مفیدى را از دست نخواهید داد.

4-  گاهى اوقات از مكان‏هاى استثنایى و هیجان ‏انگیز استفاده كنید تا مطلبى كه مطالعه مى‏كنید همراه آن خاطره در ذهن شما ماندگار شود؛ مثلاً در یك مكان تاریخى و قدیمى به تفكر و مطالعه در مورد مطلب مورد علاقه خود بپردازید.

5- اگر امكان داشته باشد موضوع مورد مطالعه شما با مكانى كه انتخاب مى‏كنید هماهنگى و سنخیت داشته باشد، به افزایش بهره‏ ورى شما كمك بسیار مى‏كند. این هماهنگى همچنین شامل وجود ابزار و لوازم مورد نیاز نیز مى‏شود.

6-  قبل از انتخاب محل مطالعه خود، چند خصوصیت عمده و ایده‏ آل براى مكان مطالعه در ذهن خود لیست كنید تا راحت‏تر بتوانید آن را بیابید .

7- هیچ‏گاه مطالعه خود را به حضور در مكان خاصى مشروط نكنید؛ زیرا در این صورت بهانه‏ا ى مى‏ یابید كه در سایر مكان‏ها از مطالعه فرار کنید. به یاد داشته باشید كه در حقیقت "مكان مطالعه جایى است كه شما هستید."

8- دقت كنید میزان نور، دماى محیط، فرم صندلى و سایر شرایط در مكان مطالعه شما به گونه‏اى نباشد كه شما را خواب آلوده كند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.