يك نكته درباره‌ي خط کشیدن زیر نکات به ظاهر مهم

سعی کنید عادت خط کشیدن زیر نکات به ظاهر مهم را کاهش دهید. از ماژیک یا وسایل مشابه برای علامت‌گذاری و خط‌کشی استفاده نکنید. این روش مطالعه و درس خواندن، ابتدایی و ناپخته است. شما تا تمام فصل را نخوانید در موقعیتی نیستید که بتوانید در مورد این‌که کدام نکات مهم‌تر هستند قضاوت کنید. این امر، یادگیری را به میزان بسیار زیادی به تعویق می‌اندازد. با این روش شما به جای فهمیدن مطلب، صرفاً آن را رنگ‌آمیزی می‌کنید.

اثر ماژیک و نظایر آن دائمی است. آیا هرگز سعی کرده‌اید آن را پاک کنید؟

mars-eraser

تعداد زیادی از دانش‌آموزان و بخصوص داوطلبان کنکور را دیده‌ام که هنگام مطالعه با خودکار یا ماژیک زیر نکات مهم خط می‌کشند و وقتی به آن‌ها پیشنهاد می‌شود که به جای خط کشیدن زیر متن کتاب آن‌ها را یادداشت کنند می‌گویند با خط کشیدن وقت کم‌تری صرف می‌شود. در جواب این دسته از دانش‌آموزان باید گفت: وقتی شما یادداشت‌‌برداری می‌کنید و مطالب مهم را به صورت نمودار یا خلاصه در جای دیگری می‌نویسید در این حالت شما کلمات کلیدی را یادداشت می‌کنید که در حافظه‌ی شما بهتر می‌ماند و احتمال فراموشی آن بسیار کم است؛ اما زمانی که فقط زیر مطالب خط می‌کشید عملاً هیچ سودی از این کار نخواهید برد و فقط یک کار بیهوده انجام می‌دهید. زمانی که شما کلمات کلیدی را یادداشت می‌کنید مغز فعالانه در جستجوی درک مطلب خواهد بود.

خط‌کشی و علامت‌گذاری به تمام مطلب وزن و اهمیت یکسانی می‌‌بخشد و تمرکز حواس را به هم می‌زند. آیا تا به حال سعی کرده‌اید کتاب کهنه‌ای را که با ماژیک خط‌کشی‌ و رنگ شده بخوانید؟

به جای این کار از مداد استفاده کرده و ایده‌های مهم را علامت‌گذاری کنید. هر وقت مطلبی در نظرتان مهم جلوه کرد یک علامت تیک (√) در حاشیه‌ی صفحه در طرفی که آن نکته قرار دارد بگذارید. با این کار، نکته‌ مشخص می‌شود و اثر علامت دائمی نخواهد بود. در زمان مرور مطالب می‌توانید قسمت‌های علامت‌زده را ارزیابی مجدد کرده و آن‌ها را در جای خود باقی گذاشته، پاک کرده یا تیک دیگری برای تأکید بگذارید (√√). این روش یکی از باارزش‌ترین ابزاری است که می‌توانید به کار ببرید؛ چون نه تنها قابل انعطاف است بلکه کم‌خرج است. خواندن را فصل به فصل ادامه دهید و آن‌چه را مهم است با علامت تیک مشخص کنید و به یادداشت‌های خود اضافه کنید تا مطلب تمام شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.