يک تفريح از جنس کنکور(بخش دوم)

3- افراط و تفريط ممنوع
 
مانند همه کارهاي ديگر، افراط و تفريط در مطالعه يا تفريح در دوره آمادگی برای کنکور سراسری نيز نتيجه خوبي نخواهد داشت. به عنوان يک داوطلب بايد سعي کنيد تا در تمام کارهاي خود از جمله در مطالعه و تفريحتان تعادل داشته باشيد. بعضي از داوطلبان که متاسفانه تعداد آنها کم هم نیست، برخلاف گروهي که قبلاً اشاره کرديم، چندان به مطالعه کردن علاقه و رغبتي ندارند و سعي مي­کنند که با فريب خود و ديگران و فرار از درس خواندن، زمان زيادي را به تفريح و استراحت اختصاص دهند. هر دو، هم افراط و هم تفريط، مي­تواند ضررهاي جبران ناپذير و مؤثري به شما بزند؛ پس افراط و تفريط در تفريح کردن هم ممنوع است.
 
4-   تفريحي به سبک کنکوري
 
وقتي در مورد تفريح و استراحت در دوره کنکور صحبت مي­کنيم بايد حتماً به خاطر داشته باشيد که تفريح شما با تفريح يک فرد معمولي و حتي دانش­ آموزي که آزمون سراسري را پيش رو ندارد، فرق مي­کند. درواقع، منظور از تفريح، مسافرت­هاي طولاني يا اختصاص ساعات متمادي به برنامه­هاي مورد علاقه نيست؛ بلکه اين تفريح بايد در حدي باشد که به مغز و جسم خود استراحتي داده، توان خود را مجدداً افزايش داده و دوباره شروع به مطالعه کنيد. البته بسته به شرايط و زمان، نوع تفريح و استراحت شما متفاوت است که حتماً بايد به اين موضوع در برنامه­ ريزي خود توجه داشته باشيد.
 
recovery-vs-rest

 
5-   تفريح يک کنکوري در ايام هفته
 
به عنوان يک داوطلب کنکور، که کار اصلي شما تا روز برگزاري آزمون، مطالعه و آمادگي براي امتحان است، چند تفريح و وقت استراحت داريد که علاوه بر نياز مغز به استراحت به دوره هاي مهم کنکور و گذرگاه­هاي طلايي آزمون نيز باز مي­گردد. نکته اولي که بايد به آن توجه داشته باشيد اين است که در برنامه مطالعاتي هفتگي خود، حتماً بايد بعد از هر چهل و پنج دقيقه براي درس­هاي سخت و هر يک ساعت براي درس­هاي آسان يا حداکثر يک ساعت و نيم، يک زمان استراحت يک ربعه در نظر بگيريد. اين کار باعث مي­شود تا مغز فرصت پيدا کند که مطالب را در حافظه کوتاه مدت شما وارد سازد و براي يادگيري بعدي بخوبي آماده شود.
 
این نکته مهم را هم حتما در نظر داشته باشید در برنامه­ ريزي هفتگي خود براي روزهاي جمعه خودتان نيز حتماً يک زمان استراحت پيوسته چهار- پنج ساعته دربر بگيريد. حال در اين زمان هاي يک ربعه يا چهار – پنج ساعته پايان هفته به کارهاي کوچک مورد علاقه خود بپردازيد؛ حتي مي­توانيد در طول روزهاي هفته به جز جمعه هم ساعت­هايي را بخصوص بعد از مطالعه درس­هاي سخت به انجام کارهاي مورد علاقه خود اختصاص دهيد. اين کار يعني يک تفريح کنکوري کوتاه، اما دلچسب!
 
ممکن است که برخي از شما داوطلبان عزيز با خود بگوييد در اين مدت چه تفريحي مي­توانيم داشته باشيم. همان گونه که قبلاً هم اشاره کرديم، به خاطر موقعيت خاص شما، تفريح شما نيز بايد خاص باشد؛ مثلاً در يک ربعي که در اختيار داريد به پيامک­هايتان سري بزنيد. يک کارتن ببينيد يا يک موسيقي دلچسب گوش کنيد. ضمناً مي­توانيد در پايان هفته با اتفاق دوستان يا خانواده به خارج از شهر، به پارک يا سينما برويد يا ورزش کنيد؛ مثلاً شنا از آن دسته از ورزش­هايي است که مي­تواند حسابي روحيه شما را براي شروع مطالعه تقويت کند. شايد با خود بگوييد که زمانتان براي يک تفريح درست و حسابي کوتاه است، اما اين موضوع آن قدر مهم نيست که صرف نياز بدن به استراحت اهميت دارد. در مدت يک ربع، حتي مي­توانيد خيال­ پردازي کنيد. خودتان را در دانشگاه، رشته، شغل يا جايگاه اجتماعي مورد نظرتان تجسم کنيد. اين هم يک تفريح است؛ زيراهورمون­ هايي در مغز ترشح مي­شود که هم دقايق را براي شما لذت بخش­تر و يادگيري را به دليل انگيزه بالاي شما بهتر مي­ سازد و هم سبب مي­شود تا انرژي­ اي از مغز شما به اطراف ساطع شود و تمام کاينات در راستاي علايق و هدف شما حرکت کنند.
 
علاوه بر اين برنامه هفتگي، کار موثر و مفیدی که شما مي­توانيد، انجام دهيد اين است که اگر در پايان ماه متوجه شديد که مطالعه خوبي داشتيد به خودتان پاداش داده و مدت زماني را به تفريح و انجام کارهاي مورد علاقه­ تان بپردازيد. نگران هيچ چيز نباشيد. بعضي از وقت­ها براي موفقيت بايد افکار خود را از آن موضوع رها کنيد. به خودتان شادي هديه دهيد. آن وقت متوجه خواهيد شد که چگونه همه کاميابي­ها با انرژي مثبتي که از شما مي گيرند به طرف شما حرکت مي­کنند؛ پس در پايان ماه هم حسابي از خجالت خودتان در بياييد. به خودتان پاداش دهيد و بعد با انرژي و انگيزه بيشتر دوباره وارد ميدان گرديد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.