يک تفريح از جنس کنکور(بخش سوم)

6-تفريح در گذرگاه­هاي طلايي
 
امان از اين گذرگاه­هاي طلايي و استرسي که به برخي از داوطلبان کنکور منتقل مي­کنند! وقتي صحبت ايام مهم کنکور سراسری به ميان مي­آيد، طبق معمول، همه داوطلبان فکر مي­کنند که ديگر حتماً بايد درس بخوانند و در غير اين صورت، از قافله عقب خواهند ماند. اتفاقاً بايد بگوييم که اگر در اين دوره هم کمي استراحت و تفريح به خودتان هديه بدهيد کار بسيار خوبي انجام داده­ايد؛ زيرا اين عمل باعث مي­شود تا شما در روزهاي باقي مانده دوره­هاي مهم با انگيزه و تلاش بيشتري درس بخوانيد و البته يادگيري بهتر و با کیفیت بالاتری نيز داشته باشيد.
 
حتماً همه شما عزيزان، گذرگاه­هاي طلايي يا همان دوره هاي مهم کنکور را مي­شناسيد. بايد اشاره کنيم که اين دوره­ ها عبارتند از: تابستان منتهي به کنکور، دوره عيد نوروز و خرداد ماه قبل از کنکور. به دليل اهميت مطالعه در اين دوره ­ها به آنها دوره­ هاي طلايي کنکور اطلاق مي­شود. ما قبلاً اشاره کرديم که تابستان منتهي به کنکور، به دليل اينکه بيشتر داوطلبان مطالعه چنداني انجام نمي­دهند، بسيار مهم و تعیین کننده است و باعث پيشرفت و جلو افتادن افرادي مي­شود که مطالعه کافي و البته بر مبنای یک برنامه ریزی دقیق و اصولی در اين دوره داشته باشند. البته بايد به خاطر داشته باشيد که نبايد در اين زمان با مطالعه زياد خودتان را خسته کنيد. سعي کنيد که در تابستان در صورت امکان در برنامه خود حتماً يک سفر چند روزه را بگنجانيد. اگر از نظر مالي يا به دلايل ديگر، امکان سفر چند روزه برايتان مقدور نيست چند سفر به مکان هاي زيباي خارج از شهر در مدت زمان­هاي معين داشته باشيد.
 
recovery-vs-rest

در ايام عيد نيز مشاوران بر اين عقيده­ اند که داوطلب مي­تواند دو تا سه روز اول را به تفريح و مسافرت اختصاص دهد. به نظر ما نيز حتماً اين کار را انجام دهيد؛ زيرا بعداً مي­توانيد با انرژي و توان بيشتري درس بخوانيد. اين دو تا سه روز را مي­توانيد به ديد و بازديد، ديدن برنامه ­هاي تلويزيوني يا مسافرت و … اختصاص دهيد. انتخاب با خود شماست؛ نکته مهم اين است که استراحت و تفريح را فراموش نکنيد.
 
در خرداد ماه نيز حتماً زماني را براي تفريح و استراحت در نظر بگيريد. مي­توانيد در اين دوره، که دوره مرور و جمع بندي است، در اواسط دوره جمع بندي، مثلاً بعد از خواندن دروس اختصاصي و اصلي، زماني را به تفريح و استراحت روزانه اختصاص دهيد. پيشنهاد ما اين است که مسافرت را به زمان ديگري موکول کنيد تا با خيال راحت و بعد از کنکور، حسابي از آن لذت ببريد. براي اين دوره استراحت کوتاه مي­توانيد به ديدن دوستان يا اقوامتان برويد، بازارگردي کنيد، به سينما برويد يا از نقاط ديدني اطراف شهرتان بازديد کنيد و خلاصه با اين تفريحاتي که زمان و انرژي کمي از شما مي­گيرند، خود را براي يک کنکور خوب و عالي آماده کنيد.
 
7-خودتان مشخص کنيد
 
به اين نکته توجه داشته باشيد که علايق هر فردي با افراد و داوطلبان ديگر متفاوت است؛ پس براي زمان تفريح خودتان، حتماً خودتان برنامه ­ريزي کنيد؛ زيرا اين شما هستيد که نياز به استراحت و تجديد قوا داريد و نه ديگران. شايد تفريح شما براي بسياري از داوطلبان جذاب نباشد، اما مهم اين است که براي شما لذت بخش و دوست داشتني باشد.
 
8-ورزش را فراموش نکنيد

ورزش، يکي از بهترين تفريحاتي است که به عنوان يک کنکوري مي­توانيد آن را انجام دهيد؛ زيرا، علاوه بر اينکه زمان زيادي از وقت شما را نمي­ گيرد، مي­تواند بر بهبود يادگيري شما تاثير گذاشته و روند يادگيري را کوتاه­تر و مدت ماندگاري مطالب را طولاني­ تر کند؛ علاوه بر آن، ورزش کردن باعث سلامت جسمي و تقويت روحيه شما در طول دوره آمادگي براي کنکور گردد. براي ورزش کردن لازم نيست که حتماً به ورزش­هاي حرفه­ اي و سنگين روي بياوريد؛ بلکه يک پياده روي سبک و کوتاه هم مي­تواند باعث نشاط و شادابي شما گردد؛ پس تا جايي که مي­توانيد و علاقه­ مند هستيد حتماً به عنوان يک تفريح در طول زمان آمادگي براي کنکور ورزش کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.