يک کنکور با چاشني انگيزه و انرژي-(بخش اول)

روند مطالعه و آمادگي براي کنکور سراسری، يک روند تقريباً طولاني و براي بسياري از داوطلبان خسته کننده يا کسل کننده است. بسياري از داوطلبان، بعد از مدتي که از مطالعه و درس خواندن براي کنکور مي‌گذرد، به دليل همين خستگي يا پايين آمدن و از بين رفتن انگيزه، دست از مطالعه مي‌کشند يا ساعات مطالعه و نحوه درس خواندن آنها افت مي‌کند. براي يک مطالعه خوب و ثمربخش، داشتن انگيزه و اعتماد به نفس، بسيار لازم و ضروري است؛

به همين دليل، ما در اين سلسله از مقالات درصدد هستيم تا درباره راهکارهاي بالا نگه داشتن انگيزه در طول مطالعه و درس خواندن براي کنکور، با شما صحبت کنيم. براي اينکه تا زمان برگزاري کنکور با انرژي و انگيزه پيش برويد لازم است که به نکات زير توجه کنيد:

images

1- خدا را در نظر بگيريد
 
يکي از اصلي ترين و مهم ترين کارها، اين است که خدا را در نظر داشته و به قدرت لايزال او در همه امور ايمان و اعتفاد کامل داشته باشيم. ايمان داشته باشيم که خدا، بهترين و زيباترين سرنوشت را براي ما رقم خواهد زد؛ پس همواره و در هر شرایطی با خود بگوييد: «من تلاش خواهم کرد و در حدي که توانم اجازه مي‌دهد، درس خواهم خواند؛ اما همه آينده خود را به خدا واگذار مي کنم و ايمان دارم که خدا به من کمک خواهد کرد و بهترين ها را برايم مقدر خواهد نمود.»
 
 سعي کنيد که هميشه خدا را درنظر داشته باشيد. قبل از درس خواندن، قبل از خواب و يا در پايان نمازهايتان دعا کنيد. با خدا راز و نياز کنيد و از او یاری کمک بخواهيد. به خاطر داشته باشيد که دعا و راز و نياز، باعث آرامش و تقويت روحيه شما خواهد شد. حتماً و هميشه، بخصوص الان که در شرايط خاص آمادگي براي کنکور قرار داريد، وقتي را براي مناجات با خدا اختصاص دهيد. مطمين باشيد که اين کار، زمان زيادي را از شما نخواهد گرفت؛ اما به حفظ انگيزه و تقويت روحيه شما کمک بسیار زیادی مي‌کند.   
 
2- همه مي توانند
 
بسياري از داوطلبان، وقتي براي آزمون سراسری آماده مي‌شوند، خود را با ديگران مقايسه مي‌کنند. فکر کردن به اينکه فلان دوست يا آن همکلاسي يا فرزند همسايه چقدر مطالعه کرده است، چطور تست مي‌زند، در فلان درس‌ها قوي است ، به فلان کلاس کنکور می رود و  … فقط باعث مي‌شود که بخشي از انرژي و انگيزه شما از بين برود. بارها ديده‌ايم که بعضي از پشت کنکوری ها، انگيزه خود را از دست مي‌دهند؛ زيرا گمان مي‌کنند که دانش‌آموزان آماده‌تر هستند يا اينکه بار ديگر، داستان کنکور سال قبل آنها تکرار خواهد شد. همين موضوع باعث مي‌شود تا آنها از همه توان خود براي مطالعه استفاده نکنند.
 
در مقابل ديده مي‌شود که بسياري از دانش‌آموزان نيز احساس مي‌کنند که همزمان با درس‌هاي مدرسه و کلاس، نمي‌توانند آن طور که بايد درس بخوانند و در کنکور موفق شوند. همين فکرهاي جانبي، مثل مقايسه خود با ديگران يا اعتماد نداشتن به توانمندي‌هاي خود، باعث مي‌شود تا انگيزه داوطلبان براي مطالعه افت کند. يادتان باشد که هر سال در کنکور، افراد زيادي از پشت کنکوري‌ها و دانش‌آموزان در کنکور با رتبه‌هاي خوب موفق مي‌شوند، و اين نشان مي‌دهد که همه مي‌توانند موفق شوند؛ به شرطي که با انگيزه پيش بروند و با انگيزه بمانند. براي اين کار، ذهنتان را از اينکه چه مقدار درس خوانده‌ايد و در چه سطحي است خالي کنيد و فقط به برنامه خودتان فکر کرده و با اميد در ادامه مسير پيش برويد و مطمين باشيد که موفق خواهيد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.