يک کنکور با چاشني انگيزه و انرژي-(بخش دوم)

3- هدف سازي کنيد
 
برخي از داوطلبان عزيز، که عموماً زود هم انگيزه خود را از درس خواندن از دست مي‌دهند، کساني هستند که هدف خاصي از کنکور دادن يا دانشگاه رفتن ندارند يا اينکه اين اهداف، برايشان چندان محکم و دلچسب نيست، و با برخورد با کمترين مانعي از بين رفته و به دليل مشکلات و سختي‌هاي مسير، دست از آن مي‌کشند.
 
این اصل مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که داشتن هدف بزرگ و متعالي، يکي از بزرگترين و اصلي‌ترين راهکارهاي بالا بردن انگيزه است. براي کنکور خود، هدف سازي کنيد و خود را در شرايطي که دوست داريد، تصور کنيد. براي خود، اهداف متعالي بسازيد و هر روز به آن فکر کنيد.
 
images

خود را در حالي تصور کنيد که به آن هدف دست يافته‌ايد و در شرايطي هستيد که دوست داريد. داشتن هدف از شرکت در آزمون سراسری و فکر کردن به آن، به شما کمک مي‌کند که هر روز با انگيزه و انرژي عالي درس خوانده و پيش برويد. سعي کنيد که هدف‌هاي بزرگ و ويژه‌اي را براي خود در نظر بگيريد. اهداف بزرگتر نسبت به هدف‌هاي کوچکتر، انگيزه بيشتري در فرد به‌وجود مي‌آورند. هدف بزرگ، اثر بيشتر و عميق‌تري دارد و مي‌تواند منشا توليد انگيزه‌هاي قوي شود.
 
هميشه و در همه حال، به جاي فکر کردن به شکست‌ها و ناکامي‌ها، موفقيت‌ها و کاميابي‌هايتان را به ‌خاطر بسپاريد. بهتر آن است که آنها را با ذکر جزييات يادداشت کنيد؛ زيرا فراموش کردن موفقيت، بسيار آسان است و گاهگاهي مراجعه به نوشته‌هايتان مي‌تواند انگيزه کار و تلاش را در وجود شما زنده و تازه نگه دارد.
 
4- مانند يک قهرمان رفتار کنيد
 
سعی کنید گاهی اوقات داستان زندگي قهرمانان را بخوانيد و رفتار و کردار آنان را سرمشق خود قرار دهيد و به سخنان آنان گوش دهيد و ببينيد که در کار و تلاش آنان چه ويژگي خاصي وجود داشته که سبب موفقيتشان شده است؛ اما هميشه به ‌خاطر داشته باشيد که اين افراد، همانند ما و ساير افرادند؛ بنابراين، به جاي اينکه آنان را در مقام رفيعي بنشانيد و تحسينشان کنيد، اجازه دهيد که الهام‌بخش شما باشند.
 
يادتان باشد که اين قهرمانان، فقط براي کارهاي خاص نيستند. در کنکور سراسری هم، همه ساله افراد زيادي هستند که با وجود سختي‌ها و مشکلات بسيار مي‌توانند رتبه‌هاي خوب کسب کرده و در رشته‌ها و دانشگاه‌هاي خوب ادامه تحصيل دهند؛ داوطلباني که از روستاها و بدون داشتن جزوه‌ها و کتاب‌هاي کمک درسي و در کنار کار در مزرعه و … موفق شده و در رشته‌ها و دانشگاه‌هاي خوب پذيرفته مي‌شوند. همه اينها نشان مي‌دهد که هر کاري ممکن و شدني است و فقط داشتن انگيزه و کار و تلاش باعث مي‌شود تا شما به هدفي که دوست داريد، دست پيدا کنيد.
 
برای مشاهده بخش اول مقاله اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.