يک کنکور با چاشني انگيزه و انرژي-(بخش سوم)

5- سختي ها را تحمل کنيد
 
 بسياري از داوطلبان آزمون سراسری، با پيش آمدن کمي سختي در دوره آمادگي براي کنکور، بلافاصله انگيزه خود را از دست داده و نااميد مي‌شوند؛ مثلاً وقتي با مبحث سختي مواجه مي‌شوند و از پس خواندن آن بر نمي‌آيند يا اينکه چندين تست را اشتباه مي‌زنند يا در آزمون‌هاي آزمايشي، درصد و تراز خوبي را کسب نمي‌کنند؛ بلافاصله نااميد شده و دست از کار و تلاش بر مي‌دارند.
 
این اصل مهم را همیشه به ياد داشته باشيد که هيچ کاري براحتي به پايان نمي‌رسد و هيچ هدفي به آساني محقق نمي‌شود، و براي هر کاري بايد زحمت کشيد و تلاش کرد و باقی کارها را به خداوند بزرگ واگذار کرد. شايد دوستان يا همکلاسي‌هاي شما با زحمت کمتري پيش روند؛ اما يادتان باشد که آنها در زمان ديگري براي يادگيري درسي که شما الان بايد آن را بيشتر بخوانيد، تلاش کرده و زحمت کشيده‌اند؛ پس به دليل تنبلي و راحتي، هدف خود را کنار نگذاريد و به سختي‌هاي مسير فکر نکنيد؛ زيرا اين کار باعث مي‌شود تا شما انگيزه خود را از دست بدهيد يا با پيش آمدن مشکلات کنار بکشيد. حتماً به اين موضوع توجه کنيد که بيشتر داوطلبان در شرايط شما هستند و تنها شما نيستيد که چنين شرايطي را براي موفقيت در کنکور سراسری تحمل مي‌کنيد.
 
index

 
6- کار سخت‌تر را اول شروع کنيد
 
اغلب، هنگامي که به کارهاي روزمره خود فکر مي‌کنيم، به ‌نوعي دچار اضطراب و نگراني مي‌شويم که کي و چگونه اين همه کار را انجام بدهيم. براي اينکه اين موضوع شما را اذيت نکند از سخت‌ترين کار شروع کنيد. هنگامي که سخت‌ترين کار موجود در فهرست را شروع کرده و به پايان برسانيد، احساس مي‌کنيد که بار سنگيني را از دوشتان برداشته‌ايد؛ در اين هنگام است که احساس آرامش بيشتري در وجود‌تان پديدار مي‌شود و بقيه روز، اعتماد به‌نفس بيشتري خواهيد داشت و نگراني‌هاي روز‌مره‌تان کاهش پيدا مي‌کند.
 
وقتي براي کنکور آماده مي‌شويد، درس‌هايي هستند که فهم و يادگيري آنها براي شما سخت‌ و مشکل‌تر است. معمولاً اين درس‌ها و تست‌هاي اشتباه در آنها، يکي از عواملي است که باعث مي‌شود تا داوطلب احساس کند که مطالعه با کیفیت و خوبي ندارد و بايد وقت زيادي را براي فراگيري آنها صرف کند، و همين نگراني باعث مي‌شود تا انگيزه و اعتماد به نفس داوطلب، به طور کامل از بين برود یا به میزان قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کند.
 
این موضوع مهم را همواره به خاطر داشته باشيد که فقط اين شما نيستيد که چنين مشکلي داريد؛ بلکه همه داوطلبان، حتي قوي‌ترين و زرنگ‌ترين داوطلبان، در برخي از مباحث و دروس کنکور دچار مشکل هستند. مهم اين نيست که در درس يا دروسي مشکل داريد؛ مهم اين است که چه راهکاري براي رفع مشکل مي‌بايست انجام دهيد. تصميم بگيريد که چه کنيد؛ اينکه کلاً آن مبحث يا درس را بي خيال شويد، از دوستان خود کمک بگيريد يا به کمک جزوه و معلم پيش برويد. هر کدام از اين راه حل‌ها و استفاده از آنها باعث مي‌شود تا شما همچنان باانگيزه بمانيد و خود را تشويق کنيد تا با انرژي پيش رويد.
 
برای مشاهده بخش اول مقاله اینجا کلیک کنید.
برای مشاهده بخش دوم مقاله اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.